Górnicy wciąż niespokojni o miejsca pracy. Piszą list do ministra skarbu państwa

Branża górnicza chce wiedzieć, czy Komisja Europejska zmieniła swą opinię na temat niedozwolonej pomocy publicznej w zaproponowanym kształcie funkcjonowania tzw. Nowej KW.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Górnicy wciąż niespokojni o miejsca pracy. Piszą list do ministra skarbu państwa

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

4 paź 2015 12:44


Górnicze związki wskazują, że firmy skonsolidowanego sektora węglowo-energetycznego mogłyby dawać stabilne miejsca pracy i perspektywę zrównoważonego rozwoju zarówno w kopalniach, jak i w energetyce. Inwestorami dla NKW miały być spółki energetyczne, a docelowo całe górnictwo miało być powiązane z energetyką.

Przejęcie KW przez TF Silesia

- Po 9 miesiącach mydlenia ludziom oczu rządzący przyznali, że wbrew deklaracjom rządu, spółki energetyczne nie włączą się bezpośrednio w projekt tworzenia Nowej Kompanii Węglowej, mimo że to Skarb Państwa jest właścicielem tych spółek! Zamiast konsolidacji z energetyką spece z rządu uznali, że zrobią to inaczej -  oceniły górnicze związki w biuletynie Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

Czytaj też: Mimo przejęcia kopalń przez TF Silesia, los górników wciąż niepewny. Dlaczego?

- 30 września ogłosili, że dotrzymali słowa, tyle że inwestorem w NKW będzie należące do Skarbu Państwa, ale nie związane z energetyką Towarzystwo Finansowe Silesia.Wrócili tym samym do pomysłu, z którym tydzień wcześniej sami absolutnie się nie zgadzali, tłumacząc, że Unia przejęcie Kompanii przez TF Silesia uzna za niedozwoloną pomoc publiczną! To są po prostu kpiny - podkreślają związkowcy.

Pytania do ministra

Przypomniały przy tym, że do końca września kopalnia Brzeszcze miała trafić do Tauronu, spółki skarbu państwa z branży energetycznej. To zapewniłoby dalsze funkcjonowanie kopalni na wiele lat i spokojną pracę zatrudnionym w niej ludziom. Do nowego inwestora będącego spółką Skarbu Państwa miała trafić też kopalnia Makoszowy. Tym inwestorem miał być Węglokoks.

W branży górniczej chcą, żeby minister skarbu Andrzej Czerwiński udzielił odpowiedzi na podstawowe pytania - co dalej z górnictwem na Śląsku. W tym celu Związek Zawodowy Górników w Polsce wystosował list do ministra. Więcej na ten temat czytaj tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.