Grupy górników z katowickiej kopalni Wujek oraz kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej nie wyjechały w poniedziałek (21 września) po skończonej zmianie na powierzchnię, rozpoczynając protest pod ziemią - wynika z informacji związku Sierpień,80. Późnym popołudniem związki mają zdecydować o dalszych protestach.

- W kopalni Wujek w Katowicach dwóch górników odmówiło wyjazdu po zakończonej szychcie. Później do protestu dołączył kolejny górnik z Wujka. Pracownicy pozostali na dole po porannej zmianie.
- Według informacji związkowców z Sierpnia'80, podziemny protest rozpoczął się nie tylko w kopalni Wujek, ale także w kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej, złożonej z trzech samodzielnych wcześniej kopalń: Bielszowice, Halemba i Pokój.
- Przedstawiciele PGG weryfikują informacje o rozpoczęciu akcji także w kopalni Ruda. Związkowcy informują o rozpoczęciu akcji w ruchach Halemba i Pokój.
"Górnicy rozpoczęli protesty pod ziemią. Na kopalni Wujek w Katowicach na ten moment dwóch górników odmówiło wyjazdu po zakończonej szychcie" - poinformował rzecznik Sierpnia'80 Patryk Kosela. Później związek podał, że do protestu dołączył kolejny górnik z Wujka. Pracownicy pozostali na dole po porannej zmianie.
Informację o proteście w kopalni Wujek potwierdził rzecznik Polskiej Grupy Górniczej (PGG) Tomasz Głogowski. Podkreślił, że wobec pozostania górników pod ziemią kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa - zarówno protestującym, jak i pozostałej załodze.
Według informacji związkowców z Sierpnia'80, podziemny protest rozpoczął się nie tylko w kopalni Wujek, ale także w kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej, złożonej z trzech samodzielnych wcześniej kopalń: Bielszowice, Halemba i Pokój. Jak dotąd nie podano, ilu dokładnie górników pozostało tam pod ziemią.
Przedstawiciele PGG weryfikują informacje o rozpoczęciu akcji także w kopalni Ruda; związkowcy informują o rozpoczęciu akcji w ruchach Halemba i Pokój.
"W przypadku potwierdzania przypadków pozostania górników na dole kopalni, każdorazowo zjedzie do nich dyrektor zakładu. Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa" - powiedział rzecznik PGG. Podkreślił, że górnicy, którzy zdecydują się na podjęcie protestu w tej formie, muszą przebywać w miejscach, gdzie będą bezpieczni zarówno oni, jak i ich pracujący koledzy.

Słowa kluczowe
- Tomasz Głogowski
- PGG
- Polska Grupa Górnicza
- Patryk Kosela
- Sierpień 80
- kopalnia
- kopalnie
- górnictwo
- górnicy
- Kopalnia Wujek-Śląsk
- Kopalnia Ruda
- Kopalnia Halemba
KOMENTARZE (0)