Górnicy oczekują na konkrety podczas spotkania z premier

18 listopada odbędą się w Warszawie dwa górnicze spotkania. Zdecydowanie większe emocje są wokół tego, które ma dotyczyć problemów jednej spółki, czyli Kompanii Węglowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Górnicy oczekują na konkrety podczas spotkania z premier

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

18 lis 2014 10:41


18 listopada w Warszawie o godzinie 14 dojdzie do spotkania dotyczącego Kompanii Węglowej z udziałem premier Ewy Kopacz i wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. 

- Oczekujemy na tym spotkaniu nie tylko szefostwa Kompanii Węglowej, ale również przedstawicieli strony społecznej. Szukamy rozwiązania optymalnego, które będzie się broniło także za pół roku. Fundamentalna sprawa to odzyskanie bieżącej płynności. Trzeba pamiętać, że odroczone terminy płatności uderzają także w firmy z zaplecza górnictwa - podkreśla Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki.

Czytaj też: Związkowcy z JSW piszą listy. Adresatami premier Kopacz i Piechociński

- Oczekujemy od rządu, żeby powiedział nam, jaki ma pomysł na dalsze funkcjonowanie Kompanii Węglowej oraz całego polskiego górnictwa. Niestety zarząd kompanii nie ma pomysłów na dalsze funkcjonowanie spółki. I wskazuje, że program jej restrukturyzacji miałby polegać między innymi na likwidowaniu kopalń i zwalnianiu pracowników - mówi Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności. 

- My chcemy usłyszeć od premier Ewy Kopacz i wicepremiera Janusza Piechocińskiego, jakie są pomysły rządu. Jako strona związkowa wysuwaliśmy swoje pomysły, w tym ten dotyczący konsolidacji, czy też pomysły dotyczące samej kompanii. Jednak związków się nie słucha, a zarząd nie ma pomysłu. Zatem chcemy poznać plany rządu wobec kompanii i całego sektora węglowego. Ostatnio prezes kompanii wskazał, że ma być wsparcie ze strony rządu w zakresie sprzedaży węgla ze zwałów. Chcemy więc poznać wszelkie szczegóły, oczekujemy konkretów - podsumowuje Grzesik.

Wcześniej, także we wtorek 18 listopada br. o godzinie 11 zbierze się Międzyresortowy Zespół ds. Funkcjonowania Górnictwa Węgla Kamiennego w Polsce pilotowany przez wiceministra gospodarki Jerzego Pietrewicza.

Powołany on został w maju br. przez poprzedniego premiera Donalda Tuska, który w okresie od maja do sierpnia spotykał się z przedstawicielami strony społecznej.

Czytaj też: Szef górniczej Solidarności: KW chce zamknąć niektóre kopalnie i zwolnić ludzi

Przychody sektora ze sprzedaży węgla wyniosły po 9 miesiącach br. 13,8 mld zł. Były o 2,7 mld zł niższe niż rok wcześniej przy kosztach wynoszących 15,4 mld zł.

Górnictwo to nie tylko kopalnie i ich pracownicy, to setki tysięcy miejsc pracy w firmach dostarczających wyroby dla kopalń oraz świadczących dla nich różnego rodzaju usługi.

Całość czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.