PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Górnicy i energetycy ruszają na Warszawę. Będą ich tysiące

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 1 cze 2021 10:45

Na środę 9 czerwca zrzeszenie Związków Zawodowych Energetyków wzywa swoje organizacje oraz pracowników do udziału w manifestacji. Na ulicach Warszawy mają pojawić się tysiące niezadowolonych pracowników.

Górnicy i energetycy ruszają na Warszawę. Będą ich tysiące
Na zdjęciu pikieta w sprawie obrony kopalni w Turowie (fot. OPZZ)
REKLAMA
 • Związki zawodowe działające w spółkach energetyczno-górniczych, okołoenergetycznych oraz ciepłowniczych w grupach kapitałowych PGE, Tauron, Enea i Energa powołały 11 maja Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy.
 • Chodzi między innymi o gwarancje pracownicze w procesie transformacji energetyki.
 • Walczyć planują na ulicy. Ogólnopolska manifestacja ma odbyć się w przyszłym tygodniu w Warszawie.

Manifestacja zaplanowana została na środę 9 czerwca 2021 r. Start o godz. 12.00 przed Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce (ul. Jasna 14/16a). Następnie protestujący przejdą przed siedziby: Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Do udziału w niej zachęca również Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

- W związku z brakiem dialogu społecznego, łamaniem praw pracowniczych i związkowych, zagrożeniem utratą miejsc pracy oraz zagrożeniem utraty bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej naszego kraju (...) w imieniu Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" zwracam się do wszystkich pracowników, nie tylko tych zatrudnionych w branży paliwowo-energetycznej, o wzięcie udziału w organizowanej w dniu 9 czerwca 2021 r. akcji protestacyjnej w Warszawie - napisał związkowiec.

Chcą mądrej transformacji energetycznej

Pod decyzją o powołaniu Komitetu podpisali się liderzy 16 organizacji związkowych. Oczekują oni m.in. wyjaśnienia planu wydzielenia z grup energetycznych aktywów wytwórczych opartych na węglu i skupienia ich w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Związkowcy chcą doinwestowania krajowego systemu energetycznego w oparciu o konwencjonalne i stabilne bloki energetyczne. Komitet postawiał sobie za cel prowadzenie działań związanych z „odpowiednią ścieżką dojścia krajowej transformacji energetycznej”.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Górnicy i energetycy ruszają na Warszawę. Będą ich tysiące

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • rds45 2021-06-07 11:11:07

  Do 2030 UE może już nie być. Nikt z wyjątkiem Neomarksitów nie będzie tęsknił. Amen.

 • Kleofas 2021-06-01 23:57:44

  Rząd obiecuje im bzdury, że do 2049 r. będziemy fedrować na Śląsku, a oni w to wierzą... A mimo to protestują??? Niech wreszcie rząd zacznie mówić prawdę, bo ludzie nie potrafią sami sobie znaleźć informacji o tym, że po 2030 r. węgiel będzie zupełnie na aucie w UE i żadne bajki ani dudy nie pomogą...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA