Gęstnieje atmosfera w Kompanii Węglowej. Pracownicy stracą przywileje?

W kopalniach Kompanii Węglowej odbywają się masówki informacyjne. Związki nie godzą się na przedstawione kierunki restrukturyzacji spółki oraz na sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Gęstnieje atmosfera w Kompanii Węglowej. Pracownicy stracą przywileje?

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

27 lis 2013 10:09


W środę 27 listopada we wszystkich kopalniach i zakładach znajdujących się w strukturach Kompanii Węglowej przeprowadzane są masówki informacyjne dla załóg.

W ten sposób związki przekazują pracownikom KW informacje dotyczące planowanej restrukturyzacji spółki oraz działań międzyzwiązkowego komitetu protestacyjno-strajkowego.

Gotowy projekt programu restrukturyzacji do roku 2020 zarząd przedstawi związkom zawodowym i Radzie Nadzorczej spółki w piątek 29 listopada.

Związkowcy wskazują, że od treści tego dokumentu uzależnione będą dalsze działania, w tym ewentualne rozpoczęcie akcji protestacyjnych. Od 24 października we wszystkich jednostkach organizacyjnych Kompanii Węglowej trwa pogotowie strajkowe.

Obecnie widać, że trudno będzie przekonać związki do proponowanych działań. Związkowcy nie zgadzają się m.in. na sprzedaż przez Kompanię kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Sceptycznie związki podchodzą także m.in. do przewidywanego procesu łączenia kopalń. A zatem zapowiadają się bardzo trudne rozmowy na linii zarząd KW-strona społeczna.

W KW wskazują, że jednym z obciążeń jest między innymi konieczność zapewnienia węgla, bądź ekwiwalentu pieniężnego, emerytom górniczym. Roczne koszty węgla z tego tytułu sięgają ok. 250 mln zł dla ok. 160 tys. emerytów.

Marek Uszko, wiceprezes Kompanii Węglowej ds. produkcji, koordynator prac zarządu spółki przyznaje, że Kompania analizuje możliwość likwidacji niektórych świadczeń, na przykład dopłat na przybory szkolne dla pracowników posiadających uczące się dzieci.

Jednak nie ma mowy o zmniejszaniu płac górników. Kompania Węglowa walczy o utrzymanie płynności.

Więcej: wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.