FZZ, ustawa o związkach zawodowych: Trzeba skupić się na zmianie definicji pracownika

• Forum Związków Zawodowych skrytykowało projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych.
• Pozytywnie oceniono zaledwie jeden punkt - zmianę definicji pracownika. To właśnie na nim związkowcy we współpracy z rządem powinni się skupić.
• Z kolei prace nad ustawą o związkach zawodowych w bardziej zaawansowanej formie należy kontynuować najwcześniej za dwa lata, przy udziale nowego pokolenia związkowców, reprezentantów nowych środowisk.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

FZZ, ustawa o związkach zawodowych: Trzeba skupić się na zmianie definicji pracownika

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

21 kwi 2016 15:06


Projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej został skierowany do konsultacji społecznych. Niestety nie spotkał się z pozytywną opinią Forum Związków Zawodowych, które popiera jedynie jeden zapis tej ustawy – dotyczący definicji pracownika. Dzięki temu nie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę będą mogły wstępować do związków zawodowych.

Czytaj też: Ustawa o związkach zawodowych: Konsultacje będą dłuższe

- Cieszy nas fakt, że politycy Prawa i Sprawiedliwości chcą położyć kres segmentacji pracowników na lepszych i gorszych. Cieszy nas, że jest wola do tego, aby ponad półtora miliona ludzi w Polsce uzyskało elementarne prawo do obrony własnych interesów, do walki o godną pracę za godną płacę - komentuje Dorota Gardias, szefowa FZZ.

- Projekt ustawy jednak nie wyczerpuje w pełni rekomendacji Międzynarodowej Organizacji Pracy. Trzeba tą definicję maksymalnie poszerzyć, aby nie wykluczała ona nikogo – dodaje.

Podwyższenie progu reprezentatywności

Projekt nowelizacji ustawy zakłada również podwyższenie progu reprezentatywności zakładowych organizacji związkowych. Według FZZ zmiana ta jest nielogiczna w momencie regularnego spadku uzwiązkowienia. Ponadto, postulat ten nie idzie zupełnie w parze ze zmianą definicji pracownika.

Czytaj też wywiad z Dorotą Gardias: To nie my blokujemy młodym dostęp do związków, ale polskie prawo

- Nie wiemy, które branże jako pierwsze będą chciały walczyć o swoje prawa na poziomie własnych organizacji członkowskich. Zwiększenie progu reprezentatywności będzie zniechęcać do zakładania organizacji. O tej propozycji można dyskutować w momencie wzrostu uzwiązkowienia. Dziś jest to najdelikatniej mówiąc - pomysł absolutnie nietrafiony – ocenia Dorota Gardias.

Pozyskiwanie informacji

FZZ krytykuje również kwestię pozyskiwania informacji. Przypomnijmy, projekt zakłada, że związki będą przekazywać co kwartał pracodawcy informację o liczbie członków. W przeciwnym razie utraci uprawnienia wynikające ze statusu zakładowej organizacji związkowej do czasu wykonania tego obowiązku. Projekt zmienia też ustawę o organizacjach pracodawców regulując m.in. kary za przeznaczenie środków zebranych przez takie organizacje na cele inne niż statutowe.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.