PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Francuski protest przeciw reformie emerytalnej to najdłuższy strajk od 1995 roku

  • Autor: PAP/RAF
  • 27 gru 2019 21:06

Strajk we Francji trwa od 23 dni i jest to najdłuższy strajk od 1995 roku. Wtedy centroprawicowy premier Alain Juppe musiał wycofać się z podobnej reformy po protestach, które trwały od 24 listopada do 15 grudnia - podaje w piątek AFP.

Francuski protest przeciw reformie emerytalnej to najdłuższy strajk od 1995 roku
Adobe Stock
REKLAMA
  • Na sobotę związkowcy zapowiadają kolejny, 24. "dzień mobilizacji" przeciw rządowym planom ujednolicenia i uproszczenia systemów emerytalnych.
  • W piątek rano podano, że odsetek strajkujących pracowników kolei państwowych SNCF spadł z 9,6 proc. w czwartek, do 8,5 proc., jednak odsetek protestujących maszynistów wynosi 38,8 proc.
  • Reforma, którą przygotowuje rząd, ma zlikwidować wszelkie specjalne systemy, pozwalające na wcześniejsze odejście na emeryturę.

- Na sobotę związkowcy zapowiadają kolejny, 24. "dzień mobilizacji" przeciw rządowym planom ujednolicenia i uproszczenia systemów emerytalnych. 24 lata wcześniej rząd poniósł porażkę próbując, zreformować plany emerytalne pracowników sektora publicznego - pisze AFP.

W piątek rano podano, że odsetek strajkujących pracowników kolei państwowych SNCF spadł z 9,6 proc. w czwartek, do 8,5 proc., jednak odsetek protestujących maszynistów wynosi 38,8 proc.

Również w piątek (27 grudnia) przywódca partii komunistycznej (PCF) Fabien Roussel stawił się na zgromadzeniu pracowników kolei na Dworcu Lyońskim w Paryżu, by udzielić poparcia strajkującym i wezwał prezydenta Emmanuela Macrona do wycofania się z reformy.

Czytaj też: Strajk pracowników transportu we Francji. Tylko co drugi pociąg wyruszył w trasę

"Macron, który złoży życzenia (Francuzom) 31 grudnia, ma do ogłoszenia tylko jedną rzecz - to, że wycofuje reformę emerytalną i wreszcie otworzy się na drogę dialogu" - powiedział sekretarz generalny komunistów.

Przypomniał, że partie lewicowe pracują nad wspólnym dokumentem, który ma przedstawić alternatywne metody finansowania i ulepszenia obecnego systemu emerytalnego.

Reforma, którą przygotowuje rząd, ma zlikwidować wszelkie specjalne systemy, pozwalające na wcześniejsze odejście na emeryturę. Ogólnokrajowa akcja strajkowa przeciw tym planom sparaliżowała transport, doprowadziła do zamknięcia szkół i wyprowadziła na ulice ponad pół miliona ludzi.

Straty spowodowane strajkami trudne są do obliczenia i ich oszacowanie możliwe będzie dopiero za jakiś czas. Francuskie koleje państwowe SNCF wyliczają dotychczasowe straty na 400 mln euro.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Francuski protest przeciw reformie emerytalnej to najdłuższy strajk od 1995 roku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA