Francja: Strajk kolejarzy. Nie chcą reform na kolei

Już szósty dzień trwa strajk kolejarzy we Francji przeciwko reformom kolei państwowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Francja: Strajk kolejarzy. Nie chcą reform na kolei

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

13 kwi 2018 11:30


  • Francuscy kolejarze strajkują w piątek (13 kwietnia), już szósty dzień w tym miesiącu, przeciwko planowanym reformom kolei państwowych SNCF.
  • Agencja EFE zauważa, że odsetek pracowników, którzy biorą udział w proteście, jest mniejszy niż w poprzednich dniach strajku.
  • Na dworcach kolejowych są tłumy ludzi, a zakłócenia w funkcjonowaniu pociągów przekładają się na utrudnienia w ruchu innych środków transportu.

W piątek odwołano, dwie trzecie połączeń obsługiwanych przez pociągi dużej prędkości TGV oraz przez składy regionalne. Jeśli chodzi o połączenia międzynarodowe, zrealizowanych zostanie 80 proc. planowanych kursów, w tym wszystkie z Paryża do Londynu i Brukseli. Nie pojadą natomiast pociągi do Hiszpanii.

Według SNCF do strajku przystąpiło 38 proc. pracowników, podczas gdy na początku miesiąca w protestach brało udział 48 proc. zatrudnionych.

EFE zauważa, że choć w piątek występują nieco mniejsze utrudnienia niż w czasie poprzednich strajków, to na dworcach kolejowych i tak są tłumy ludzi, a zakłócenia w funkcjonowaniu pociągów przekładają się na utrudnienia w ruchu innych środków transportu; w regionie paryskim w piątek rano samochody stały w korkach o łącznej długości 300 km, czyli o 100 km dłuższych niż przeciętnie.

Strajk kolejarzy rozpoczął się w czwartek wieczorem i ma potrwać do porannych godzin w niedzielę. Pracownicy SNCF zapowiadają serię dwudniowych strajków, które mają odbywać się każdego tygodnia do końca czerwca.

W ramach kontestowanych przez pracowników kolei reform przewidziano m.in. odebranie kolejarzom specjalnego statusu. Ta grupa zawodowa ma we Francji m.in. gwarancję zatrudnienia do końca życia, corocznej podwyżki płac oraz możliwość przejścia w wieku 57 lat (maszyniści w wieku 52) na emeryturę, która dodatkowo jest wysoka. Rząd podkreśla jednak, że specjalny status nie zostanie odebrany obecnym pracownikom, ale nie będzie już przyznawany zatrudnianym w przyszłości.

Zmiany mają dotyczyć również otwarcia tego sektora dla konkurencji. Prezydent Francji Emmanuel Macron chce przekształcić mocno zadłużone koleje (46,6 mld euro długu na koniec 2017 roku) w przedsiębiorstwo przynoszące zyski, jednak zdaniem związków zawodowych szef państwa toruje drogę do ich prywatyzacji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.