Firmy górników-związkowców chętne do fedrowania w niedzielę

Roboty weekendowe w Katowickim Holdingu Węglowym warte są ponad 150 mln zł. W rozstrzygniętym w kwietniu przetargu, wygrały spółki kontrolowane bądź należące do górniczych związkowców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy górników-związkowców chętne do fedrowania w niedzielę

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza

2 cze 2013 22:01


Jak informuje "Gazeta Wyborcza", członkami Górniczej Spółdzielni Pracy - która zdobyła kontrakt na kopalniach Wieczorek, Murcki-Staszic, Wujek-Śląsk i Mysłowice-Wesoła o wartości ponad 140 mln zł - są m.in. szefowie "Solidarności" z kopalń KHW.

Związki walczą zatem o wolne niedziele czy chcą na nich zarabiać?

- Być może jest to moralnie dwuznaczne, ale zdecydowaliśmy się wybrać mniejsze zło. Holding w nasze miejsce i tak wpuściłby jakąś spółkę zewnętrzną, więc postanowiliśmy dać górnikom możliwość dorobienia na uczciwych warunkach, z gwarancją wypłaty godziwego wynagrodzenia - mówi "Gazecie Wyborczej" Piotr Bienek, szef "Solidarności" na kopalni Śląsk, a zarazem członek GSP.

Przyznaje również, że spółka do prac weekendowych zatrudnia górników, którzy na co dzień pracują w kopalniach KHW. Tymczasem roboty prowadzone w weekendy są sprzeczne z ideą "Solidarności", która chce ustanowienia niedzieli dniem wolnym od pracy.

- Ja też jestem za wolnymi niedzielami, ale wielu górników ledwo wiąże koniec z końcem i chcąc utrzymać rodziny, muszą pracować w weekendy - wyjaśnia na łamach dziennika Bienek.

Zdaniem Pawła Poncyljusza, byłego wiceministra gospodarki odpowiedzialnego za górnictwo, ta sytuacja pokazuje schizofrenię działaczy związkowych, którzy w tygodniu spierają się z pracodawcą, a w weekendy robią z nim interesy - podaje "Wyborcza".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.