PARTNERZY PORTALU

FedEx walczy z uzwiązkowieniem. Wyciekły nagrania ze spotkań wewnętrznych

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 15 sty 2020 13:28

FedEx nie szczęści wysiłków i środków, by zwalczać związkowe zapędy swoich pracowników.  starają się o powołanie związku zawodowego. Zatrudnieni mieli być "bombardowani" antyzwiązkowymi wiadomościami na obowiązkowych spotkaniach, organizowanych przez menedżerów firmy logistycznej.

FedEx walczy z uzwiązkowieniem. Wyciekły nagrania ze spotkań wewnętrznych
Ostatnia przegrana FedEx związana ze związkami miała miejsce w kwietniu 2019 r. Pracownicy firmy zdecydowali się utrzymać związek w swoim zakładzie w Stockton. (fot. pixabay.com)
REKLAMA
  • Dowodem na działania FedEx mają być nagrania ze spotkań zatrudnionych z menedżerami.
  • W zapisach rozmów ujawniono wypowiedzi o związkach, jako o "elemencie ryzyka", zachęcano również pracowników do jednoznacznego mówienia "nie" związkowym aktywistom.
  • Jak wynika z danych Economic Policy Institute, FedEx wydaje duże pieniądze na kampanie zwalczające samoorganizację zatrudnionych.

Informację, że FedEx stara się storpedować próbę uzwiązkowienia przekazał "The Guardian." Brytyjska gazeta nie tylko opisała sprawę, ale i pozyskała nagrania dokumentujące próby zdemotywowania pracowników. Osoby, do jakich dotarli dziennikarze, przekonują, że zmuszono je do uczestnictwa w spotkaniu antyzwiązkowym kilka lat temu. Nagrania dotyczą właśnie takich spotkań, które odbyły się w latach 2015 i 2016. 

W treści płynącej z nagrania podkreśla się, że związek to forma bariery między pracodawcą a pracownikami. W ocenie organizatorów spotkania, jeśli przekaz pracowników będzie dość wyraźny - "Nie chcemy was tu" - aktywiści zrezygnują ze swojej kampanii na rzecz uzwiązkowienia. W treści nagrania pojawiają się też anegdoty o związkach i ich dyskredytacja.

Czytaj też: Polscy związkowcy spotkają się z szefem koncernu PSA

Jeden z menedżerów twierdzi, że związki zawodowe to bardzo ryzykowny element gospodarki, który można przyrównać do hazardu. Dotyczy to zwłaszcza wszelkich negocjacji prowadzonych z takimi organizacjami. - To jak wycieczka do Vegas i rzucanie kośćmi - pada cytat.

W nagraniach pojawia się też zarzut, że za inicjatywą powołania związku stoi w sumie UPS, bezpośredni konkurent FedEx na rynku przesyłek w Stanach Zjednoczonych.

FedEx jest w czołówce amerykańskich firm płacących za kampanie antyzwiązkowe. (fot. flickr.com/CC BY-SA 2.0)
FedEx jest w czołówce amerykańskich firm płacących za kampanie antyzwiązkowe. (fot. flickr.com/CC BY-SA 2.0)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: FedEx walczy z uzwiązkowieniem. Wyciekły nagrania ze spotkań wewnętrznych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA