Sytuacja uchodźców w Europie i nasilające się ataki na prawo do strajku były najważniejszymi tematami dyskusji europejskich liderów związkowych podczas ostatniego w tym roku posiedzenia Komitetu Wykonawczego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych.

Sekretarz konfederalna Liina Carr przedstawiła najnowsze dane statystyczne oraz plany EKZZ dotyczące kryzysu uchodźczego. To, co uznała za najważniejszy problemem to zwiększająca się niechęć i rasizm, także wśród członków związków zawodowych.
Sekretarz generalny EKZZ Luca Visentini podkreślił, że wraz ze zwiększeniem wydatków państw członkowskich UE na pomoc uchodźcom, powinna także zostać zwiększona pomoc finansowa na ich integrację społeczną.
Adam Rogalewski stwierdził, że w debacie na poziomie UE pojawiają się często propozycje ograniczania funduszy unijnych dla krajów, które - z różnych powodów - nie chcą przyjmować uchodźców (takie jak Polska, Słowacja czy Węgry).
Według niego takie działania są kontrproduktywne, ponieważ mogą spowodować, że przywódcy tych krajów (Szydło, Fico czy Orban) będą uznani za męczenników broniących suwerenności swoich krajów przed dyktatem UE, co może się wiązać z jeszcze gwałtowniej rosnącym eurosceptycyzmem i nacjonalizmem wśród obywateli tych krajów.
OPZZ proponuje, aby zamiast karać, wspierać finansowo związki zawodowe i organizacje pozarządowe zajmujące się edukowaniem obywateli w przełamywaniu stereotypów i tworzeniem pozytywnego wizerunku uchodźców. Zamiast odbierać dofinansowanie, należy przeznaczać specjalne dodatkowe środki na integrację uchodźców.
Przedstawiciel OPZZ ocenił również, że w kształtowaniu pozytywnego wizerunku uchodźców ważne jest uwzględnienie małej liczby wykwalifikowanych pracowników w wielu społeczeństwach UE (w tym Polski). Jego zdaniem uchodźcy mogą uzupełnić te braki i tym samym przyczynić się do rozwoju gospodarczego.
Zamykanie polskich kopalń
W dokumencie dotyczącym Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS) EKZZ po raz kolejny podkreśliła, że ograniczając CO2 należy brać pod uwagę przede wszystkim sprawy socjalne i pracownicze oraz zapobiegać tzw. wyciekowi CO2, czyli przenoszenia przemysłu i wydobycia do krajów o mniejszej restrykcyjności w sprawach klimatycznych.

Słowa kluczowe
- OPZZ
- Jan Guz
- Piotr Ostrowski
- Adam Rogalewski
- Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny
- EKZZ
- Europejska Konfederacja Związków Zawodowych
- Liina Carr
- Luca Visentini
KOMENTARZE (0)