Emeryci górniczy nie odpuszczają sprawy deputatów węglowych

Emeryci są oburzeni tym, że po odebraniu jednej tony na początku tego roku, zarząd KW bez konsultacji likwiduje w całości deputat dla byłych pracowników kopalń.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emeryci górniczy nie odpuszczają sprawy deputatów węglowych

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

12 lis 2014 12:47


W Katowicach pod siedzibą Kompanii Węglowej w środę, 12 listopada będą demonstrować emeryci górniczy. Chodzi o kwestię deputatów węglowych. 

- Emeryci słusznie uważają, że deputat węglowy stanowi część emerytury, którą ciężko sobie wypracowali - mówi Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. - Nie wyobrażają sobie, że to co dało im państwo, bo tak uważają, może im teraz zabrać zarząd spółki. Ratowanie Kompanii poprzez odbieranie deputatu emerytom nie jest w porządku. Jeżeli zarząd KW myślał, że emeryci nie będą potrafili się bronić, to był w błędzie. A to, że emeryci mają rację, potwierdzają kolejne wyroki sądowe - podsumowuje Wacław Czerkawski.

Czytaj też: Emeryci mają coraz więcej pieniędzy. Na co wydają?

Przewodniczący Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów Solidarności Bronisław Skoczek wskazuje, że emeryci chcą zamanifestować swój sprzeciw wobec jednostronnej oraz ich zdaniem bezprawnej decyzji zarządu Kompanii Węglowej dotyczącej odebrania im prawa do bezpłatnego węgla.

Emeryci uważają, że zarząd Kompanii Węglowej podjął uchwałę w sprawie deputatów bez konsultacji ze stroną społeczną. 

Niedawno związkowcy z Kompanii Węglowej zaapelowali do zarządu KW, żeby odstąpił od likwidacji prawa emerytów, rencistów oraz innych uprawnionych osób do bezpłatnego węgla.

Związkowcy podkreślali, że toczą się rozmowy dotyczące postulatu, by zobowiązania w zakresie bezpłatnego węgla przejęte zostały przez Skarb Państwa. Związki wskazywały, że strona rządowa nie odrzuciła tego pomysłu, a jego realizacja mogłaby odciążyć spółki węglowe w roku 2016.

Związkowcy postulują, by w roku 2015 realizacja deputatu odbywała się wyłącznie w naturze w związku z rekordowymi zwałami węgla przy kopalniach.

Przypomnijmy: zarząd Kompanii Węglowej podjął Uchwałę o likwidacji uprawnień emerytów, rencistów i innych uprawnionych osób do bezpłatnego węgla poczynając od dnia 1 stycznia 2015 roku.

Tym samym wypowiedział porozumienia zawarte z organizacjami związków zawodowych z 20 grudnia 2004 roku i z 6 lutego 2014 roku. Wypowiedzenia dokonano z zachowaniem trzymiesięcznego okresu, który upływa 31 grudnia 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.