EEC: W związkach zawodowych powinno być więcej kobiet

Dysproporcje w płacach kobiet i mężczyzn są mocno widoczne. O ile różnice te na stanowiskach zarządczych nie są tak duże, o tyle im niżej w hierarchii firmy, te dysproporcje rosną.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

EEC: W związkach zawodowych powinno być więcej kobiet

PODZIEL SIĘ


Autor: Agnieszka Widera-Cichoń

12 maj 2017 14:01


- Te dysproporcje dotyczą niższych i średnich szczebli firmy – podkreśla Elżbieta Wojtczak, CEO i współzałożyciel Communication Unlimited.

Sposobem na rozwiązaniem problemu jest zmiana przepisów.

- Bez parytetów, bez kar, twardych nakazów nie dojdziemy do równości w płacach i równouprawnieniu w zarządach – mówi wprost Joanna Pruszyńska-Witkowska, prezes Headlines Porter Novelli.

Ważną rolę mogą odegrać tu też związki zawodowe, w których obecnie także z reprezentacją kobiet nie jest najlepiej.

- Związki zawodowe powinny być równie licznie reprezentowane przez mężczyzn i kobiety, żeby kobiety były reprezentowane w związkach zawodowych. Wtedy pracownice będą wiedziały, że razem walczą o równe zarobki – mówi Elżbieta Wojtczak.

Artykuł powstał na bazie panelu „Kobiety w biznesie” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Zeghar 2017-05-14 18:50:21

No co za ordynarny click-bait. Tak źle z wami, że trzeba zniżać się do czegoś takiego? A do tego co to za grono? Brylują tutaj dwie panie prezeski z firm marketingowych. Z czego ta najwięcej cytowana w tym artykule byłaby z pewnością bardzo niezadowolona, gdyby u niej zawiązały się jakiekolwiek związki zawodowe niezależnie od tego ile skupiałyby kobiet.