Dziennikarze TVP poddawani testom. Jakie pytania w nich padają?

Stowarzyszenie Dziennikarzy RP protestuje przeciwko poddawaniu dziennikarzy TVP weryfikacji. Jej wyniki mają zadecydować o tym, kto pozostanie w telewizji na etacie. W swoim stanowisku SD RP krytykuje też zatrudnienie firmy zewnętrznej do przeprowadzenia testów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dziennikarze TVP poddawani testom. Jakie pytania w nich padają?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 sie 2013 21:58


- W każdej szanującej się redakcji oceny dziennikarza, tak pod względem merytorycznym, jak i warsztatowym, dokonuje jej kierownictwo. Zastępowanie ich protezami w postaci testów przeprowadzanych przez firmę zewnętrzną, za publiczne pieniądze, bardzo źle świadczy o kompetencjach osób zarządzających tak specyficzną instytucją, jaką jest telewizja publiczna - czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

W przesłanym PAP we wtorek stanowisku podkreślono, że poddawanie dziennikarzy, niejednokrotnie o wieloletnim stażu i niepodważalnym dorobku twórczym, weryfikacji za pomocą testów kompetencyjnych jest szykaną, a zapewnienia kierownictwa telewizji, że każdy dziennikarz może odmówić wypełniania testów - hipokryzją.

Prowadzona w Telewizji Polskiej ocena kompetencji dziennikarzy ma związek z planami restrukturyzacji w spółce. TVP chce wydelegować do firmy zewnętrznej blisko 600 swoich pracowników - grafików, charakteryzatorów, montażystów i dziennikarzy. Nie wszyscy dziennikarze zostaną przeniesieni, w firmie pozostaną tzw. redaktorzy koordynujący, odpowiedzialni za emisję programów. Ich wyłonieniu mają służyć właśnie prowadzone testy kompetencyjne.

SD RP sprzeciwia się także wydelegowaniu pracowników do firmy zewnętrznej. W ocenie stowarzyszenia to rozwiązanie prowadzi w zakamuflowany sposób do zbiorowych zwolnień dziennikarzy i innych twórców telewizyjnych.

Rzecznik prasowy TVP Jacek Rakowiecki przekazał PAP, że ze smutkiem przyjął oświadczenie SD RP, bo "opinia ta praktycznie nie ma nic wspólnego z faktami i oparta jest prawdopodobnie wyłącznie na zmanipulowanych i oszczerczych enuncjacjach jednego z 24 związków zawodowych działających w naszej instytucji".

- Żenujące jest, że stowarzyszenie dziennikarskie nie potrafi samo zawczasu zadać pytania o fakty i zapytać o rację drugą stronę, co skądinąd jest podstawą wszelkiego dziennikarstwa, tylko kompromituje się pisząc np. o testach kompetencyjnych prowadzonych przez kolejną firmę zewnętrzną - podkreślił rzecznik.

Według niego testy przeprowadzane są przez uprawnionych pracowników biura zarządzania kapitałem ludzkim TVP, a nie firmę zewnętrzną.

Przeciwko sposobowi poddawania dziennikarzy weryfikacji protestuje Związek Zawodowy Pracowników Twórczych TVP "Wizja". Związkowcy krytykują m.in. pytania zadawane podczas testów dziennikarzom. Według związku pytano ich o to, czy w szkole lubili wycinanki, czy zaopiekowalibyśmy się psem sąsiada, czy potrafią naprawić kran, czy lubią uprawiać działkę, wysłuchiwać zwierzeń, składać meble lub podglądać ptaki.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.