PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dzień Kobiet, strajk: Manifestacje i kontrmanifestacje kobiet w całej Polsce

  • Autor: PAP/AT
  • 8 mar 2017 6:17

• Dzień Kobiet to dla niektórych środowisk kobiecych okazja do strajku i protestów.
• Część kobiet jednak nie zgadza się na upolitycznianie ich święta.
• 8 marca można się zatem spodziewać zarówno demonstracji przeciwko władzy i ograniczaniu praw kobiet, jak i kontrmanifestacji.

Dzień Kobiet, strajk: Manifestacje i kontrmanifestacje kobiet w całej Polsce
W Dzień Kobiet odbyć się ma Międzynarodowy Strajk Kobiet - inicjatywa oddolnej, bezpartyjnej koalicji kobiet, nawiązująca do Ogólnopolskiego Strajku Kobiet (fot.facebook.com/ogolnopolskistrajkkobiet)
REKLAMA

W Dzień Kobiet odbyć się ma Międzynarodowy Strajk Kobiet - inicjatywa oddolnej, bezpartyjnej koalicji kobiet, nawiązująca do Ogólnopolskiego Strajku Kobiet (tzw. Czarnego Poniedziałku) - protestu zorganizowanego 3 października zeszłego roku przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej.

Jak informują inicjatorki marcowej akcji, jest ona organizowana wspólnie przez kobiety z ponad 50 krajów, "walczące o uznanie ich praw przez populistyczne, antykobiece rządy". W Polsce w akcji ma wziąć udział ponad 80 miast - zarówno największe aglomeracje, jak i małe i średnie miejscowości.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Inicjatywa wspólnej akcji powstała pod koniec października 2016 r., kiedy organizatorki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet 3/10/2016 nawiązały kontakt z kobietami protestującymi niedługo później w Korei Płd. oraz w Ameryce Łacińskiej" - informują organizatorki akcji. Pierwszym wspólnym działaniem Międzynarodowego Strajku Kobiet była odezwa do rządów wydana w listopadzie oraz zbiórka podpisów pod petycją do Organizacji Narodów Zjednoczonych, zapowiadającą Międzynarodowy Strajk Kobiet na 8 marca 2017 r., pod wspólnym hasłem "Solidarność naszą bronią" i wspólną identyfikacją wizualną, opracowaną przez Aleksandrę Jasionowską - autorkę grafiki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Czytaj też: Kobiety zarabiają więcej dzięki 500+?

W akcję można się włączyć, m.in. podejmując strajk totalny (przez zaprzestanie pracy zawodowej i w domu) lub czasowy (na 1-2 godziny), ubierając się na czarno lub dodając do stroju czarne elementy - wstążeczki, znaczki. Poza tym organizowane są demonstracje, marsze, pikiety, happeningi. Kulminację protestów zaplanowano na godz. 18 - będzie to godzina "K" - z garnkami, patelniami, gwizdkami (wszystkim, co robi hałas), czerwonymi kartkami dla rządów. Dokładna lista wydarzeń związanych ze Strajkiem Kobiet znajduje się na stronie https://www.facebook.com/events/366796443673977/.

W akcję można też włączyć się wirtualnie - na stronie http://www.countmein.pl/ można dołączyć do internetowej demonstracji; dostaje się na niej swój indywidulany numer, dzięki czemu wiadomo, jak duża liczba osób bierze udział w tej inicjatywie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dzień Kobiet, strajk: Manifestacje i kontrmanifestacje kobiet w całej Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA