Deutsche Bahn: Kolejny strajk na kolei w Niemczech

Związek zawodowy maszynistów GDL ogłosił bezterminowy strajk na kolei. Od wtorku od godz. 15 przestaną kursować pociągi towarowe, od środy od godz. 2 - pociągi pasażerskie - poinformował w poniedziałek szef GDL Claus Weselsky. To już 9. strajk.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Deutsche Bahn: Kolejny strajk na kolei w Niemczech

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 maj 2015 18:58


"O terminie zakończenia strajku poinformujemy z 48-godzinnym wyprzedzeniem" - oświadczył Weselsky. Zaznaczył, że akcja protestacyjna potrwa dłużej niż ostatni, sześciodniowy strajk.

Kolejna tura negocjacji między GDL a władzami Deutsche Bahn AG zakończyła się w sobotę fiaskiem.

Prezes Deutsche Bahn (DB) Ulrich Weber nazwał strajk "nieodpowiedzialnym, niepotrzebnym i zbytecznym". Wyraził ubolewanie z powodu odrzucenia przez związkowców kompromisowych ofert pracodawcy. Weber wezwał związkowców do skorzystania z usług rozjemcy.

Poprzedni, rekordowy pod względem długości strajk zakończył się 10 maja. Sześciodniowa akcja była najdłuższym protestem pracowniczym w historii niemieckich kolei Deutsche Bahn.

To już dziewiąty z kolei strajk podczas trwającego od dziewięciu miesięcy sporu między kierownictwem DB a związkiem zawodowym maszynistów GDL o nowy układ zbiorowy. Związek domaga się m.in. podwyżki płac o 5 proc. i skrócenia tygodniowego czasu pracy o godzinę.

Powodem konfliktu są nie tylko kwestie płacowe, lecz także rywalizacja pomiędzy GDL a znacznie większym związkiem zawodowym w branży kolejowej EVG. GDL chce reprezentować wobec DB nie tylko maszynistów, ale i inne grupy zawodowe zatrudnione na kolei, między innymi konduktorów, na co nie zgadza się dyrekcja Deutsche Bahn.

Czytaj też: Deutsche Bahn: Ile kosztował najdłuższy strajk maszynistów?

GDL zarzuca dyrekcji DB, że przeciąga negocjacje, czekając na uchwalenie przez parlament nowej ustawy, która ograniczy prawa małych związków zawodowych. Umowa zbiorowa wynegocjowana z największym związkiem zawodowym w danym przedsiębiorstwie ma obowiązywać wszystkich pracowników. Parlament ma przyjąć ustawę w najbliższy piątek.

Kanclerz Angela Merkel apelowała w zeszłym tygodniu o porozumienie. Strajki przynoszą straty idące w setki milionów euro.

Deutsche Bahn przewożą każdego dnia 5,5 mln pasażerów i 607 tys. ton ładunków w samej Republice Federalnej Niemiec; są jednak też ważną częścią połączeń między wschodem a zachodem i południem a północą Europy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.