×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Deputaty węglowe: Górnicy-emeryci zniecierpliwieni. Związkowcy apelują do premier i grożą strajkiem

  • Autor: PAP/AT
  • 27 cze 2017 10:33

Górnicze centrale związkowe proszą premier Beatę Szydło o interwencję ws. deputatów węglowych dla emerytów górniczych. W przypadku braku podjęcia działań związkowcy zapowiadają manifestację.

Deputaty węglowe: Górnicy-emeryci zniecierpliwieni. Związkowcy apelują do premier i grożą strajkiem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Górnicze centrale związkowe zwróciły się do premier Beaty Szydło o interwencję ws. przyspieszenia prac legislacyjnych nad rządowym projektem ustawy o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla emerytów i rencistów górniczych - podała górnicza Solidarność.

• Związkowcy podkreślili, że choć gotowy jest projekt ustawy to Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów nie podjął w tej sprawie żadnej decyzji.

• W przypadku braku podjęcia działań związki zawodowe górnictwa będą zmuszone do zorganizowania manifestacji - zapowiedzieli związkowcy.

• Problemy z emeryckimi deputatami rozpoczęły się w 2012 r., kiedy szukające oszczędności spółki węglowe zaczęły wypowiadać prawo do deputatu węglowego dla emerytów i rencistów.

• W efekcie ci emeryci, wobec których zobowiązania przejęło państwo, nadal dostają deputat, a ci, którzy powinni otrzymywać świadczenia od spółek węglowych, zostali go pozbawieni.

Związkowcy podkreślili, że choć gotowy jest projekt ustawy gwarantującej emerytom ekwiwalent z ZUS za należny im bezpłatny węgiel, od października ub. roku Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (KERM) nie podjął w tej sprawie żadnej decyzji.

"Wśród emerytów i rencistów, którzy zostali pozbawieni prawa do bezpłatnego węgla, narasta zniecierpliwienie (...). W przypadku braku podjęcia działań przyspieszających decyzję w przedmiotowej sprawie związki zawodowe górnictwa węgla kamiennego będą zmuszone do zorganizowania manifestacji celem wyrażenia dezaprobaty dla przedłużającego się rozwiązania przedmiotowego problemu" - zapowiedzieli związkowcy.

W piśmie adresowanym do premier przedstawiciele górniczych central przypomnieli, że 9 czerwca z wnioskiem do KERM o przyspieszenie prac nad projektem ustawy wystąpił również minister energii.

Chodzi o przygotowany w Ministerstwie Energii projekt gwarantujący emerytom górniczym wypłatę za pośrednictwem ZUS ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy, czyli uprawnienie do określonej ilości bezpłatnego węgla rocznie. Dziś ten obowiązek nie jest w pełni realizowany i nie wszyscy uprawnieni otrzymują to świadczenie. Powstały dwa projekty regulujące tę kwestię - obywatelski i ministerialny. Pierwszy od ponad roku nie jest procedowany w Sejmie, drugi czeka na opinię KERM - dotychczas nie podano terminu ponownego rozpatrzenia projektu przez Komitet.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Deputaty węglowe: Górnicy-emeryci zniecierpliwieni. Związkowcy apelują do premier i grożą strajkiem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • wOczyKole 2017-06-27 12:29:24

    Hurra! Górnicy grożą strajkiem ! Skoro kopania przynosi same minusy i straty, to każdy dzień strajku i brak pijawek to wyjscie na plus !

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA