Czerkawski: w kopalni Kazimierz-Juliusz nie będzie łatwo i przyjemnie

Proces wygaszania kopalni Kazimierz-Juliusz będzie trudny, ale powinien się toczyć z poszanowaniem godności górników - mówi Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czerkawski: w kopalni Kazimierz-Juliusz nie będzie łatwo i przyjemnie

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

29 wrz 2014 12:06


Czy w przypadku kopalni Kazimierz-Juliusz polityka wygrała z ekonomią?

- Nie widzę tu żadnego zwycięstwa polityki nad ekonomią. Widzę natomiast racjonalne podejście do sprawy, które wzięło górę. Nikt przecież nie mówi, że Kazimierz-Juliusz to jakaś super kopalnia. Tam się kończy złoże. Natomiast warto wydobyć resztę węgla, który pozostał. Szacuje się, że chodzi o około 300 tysięcy ton węgla do wydobycia.

Czytaj też: Górnicy z kopalni Kazimierz-Juliusz znów pod ziemią

Ponadto to daje czas na przykład na pozyskanie inwestora dla kopalni, który chciałby wykonać przekop do Jana Kantego. Ale musiałby to być oczywiście inwestor rzetelny, a nie jakiś wirtualny.

Jaki błąd popełnił Pańskim zdaniem zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego?

- Zarząd KHW pod przewodnictwem byłego już prezesa Romana Łoja chciał od razu, od ręki likwidować kopalnię. Taka likwidacja też kosztuje. Poza tym zarządowi KHW umknęła przy tym całkowicie sytuacja tysiąca pracowników kopalni.

Czytaj też:Zygmunt Łukaszczyk pełniącym obowiązki prezesa KHW

Wcale nie będzie teraz łatwo i przyjemnie. Proces wygaszania kopalni Kazimierz-Juliusz będzie trudny. Ale powinien się toczyć z poszanowaniem godności górników. Kopalnia Kazimierz-Juliusz będzie likwidowana przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, która została do tego powołana.

A zarząd KHW chciał likwidować kopalnię Kazimierz-Juliusz od razu, jednym cięciem. Jedną z kluczowych kwestii będzie przekazanie pracownikom Kazimierza-Juliusza mieszkań pracowniczych. Trzeba wszystko załatwić pod względem formalno-prawnym.

Cały wywiad czytaj tu

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.