Czerkawski: Górnicy nie będą pracować za miskę ryżu. Szykują się radykalne górnicze protesty

- Wcześniej prowadzone w spokojnej atmosferze protesty niczego rządu nie nauczyły, a korepetycje mogą być dla władzy bardzo kosztowne - mówi dla portalu wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czerkawski: Górnicy nie będą pracować za miskę ryżu. Szykują się radykalne górnicze protesty

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

5 lis 2014 12:17


Zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego zaproponował stronie społecznej negocjacje dotyczące zawieszenia w trybie określonym przez Kodeks pracy niektórych elementów tego układu. Dotyczyć to ma m.in. deputatów węglowych, nagród rocznych oraz innych świadczeń pracowniczych nie powiązanych bezpośrednio z wykonywaną pracą, takich jak np. ekwiwalent za pomoce szkolne, czy bilet z Karty Górnika. Co Pan o tym sądzi?

Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce: - Znaczy to tyle, że zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego chce iść w drastyczną obniżkę wynagrodzeń, a nie ograniczenia rzekomych przywilejów. Podobna sytuacja ma miejsce w Jastrzębskiej Spółce Węglowej oraz w Kompanii Węglowej.

Jeżeli zarządy spółek węglowych myślą, że górnicy będą pracować za miskę ryżu, to są w dużym będzie.

Czytaj też: Czerkawski: brak dialogu w górnictwie źle wróży spokojowi społecznemu

W innych branżach, na przykład na kolei, też myśli się o restrukturyzacji jedynie kosztem pracowników. Taka polityka antyspołeczna i antypracownicza prowadzi wprost do wybuchu protestów społecznych.

Mamy przetrenowane prowadzenie strajku generalnego czy prowadzenie protestów - czy to w Warszawie, czy w Katowicach.

Czytaj też: Czerkawski: w kopalni Kazimierz-Juliusz nie będzie łatwo i przyjemnie

Niestety okazało się, że wcześniej prowadzone w spokojnej atmosferze protesty niczego rządu nie nauczyły. Korepetycje mogą być dla władzy bardzo kosztowne.

A zatem?

- Niech się rząd nie zdziwi zradykalizowaniu akcji protestacyjnych.

Ze swej strony rząd - poza deklaracjami - nie spowodował żadnych ułatwień w funkcjonowaniu górnictwa. Choćby w zakresie zawieszenia niektórych obciążeń finansowych na czas kryzysu.

Cały wywiad czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.