×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Czeka nas terapia szokowa. W Polsce będzie jak we Francji

Francja płonie już cztery miesiące. Zamieszki wywołało podwyższenie wieku emerytalnego. Jak mówi dr Janina Petelczyc, Francuzów rozsierdził nie tylko fakt, że będą musieli pracować dłużej, ale też sposób przyjęcia reformy przez rząd. To tylko dolało oliwy do ognia.

Czeka nas terapia szokowa. W Polsce będzie jak we Francji
Systemy emerytalne w wielu krajach wymagają zmiany (Fot. Pixabay)
REKLAMA
 • W Polsce, podobnie jak we Francji, gdzie protesty przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego trwają nieprzerwanie od stycznia 2023 r., zmniejsza się liczba osób w wieku produkcyjnym, a przybywa seniorów pobierających  emerytury.
 • Dr Janina Petelczyc z Katedry Ubezpieczenia Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zapytana, czy nas również czeka podobny scenariusz, co mieszkańców Francji, nie pozostawia złudzeń.
 • Nie będziemy mieli wyjścia, chociaż nie wiem, czy obecnie jest partia, która odważyłaby się podwyższyć wiek emerytalny - mówi.

Poniżej pierwsza część wywiadu z dr Janiną Petelczyc. Dowiesz się z niej, dlaczego protesty przeciwników podwyższenia wieku emerytalnego we Francji są tak zaciekłe, jak dokładnie wygląda sytuacja emerytalna pracowników w tym kraju, co wspólnego mają systemy emerytalne we Francji i Polsce oraz jakie są możliwości rozwiązania problemów z emeryturami.

***

W porównaniu z innymi krajami UE Francuzi przechodzą na emeryturę bardzo szybko. Do tego pracują krócej, bo 35 godzin w tygodniu. Skąd więc w nich tyle negatywnych emocji związanych z podwyższeniem wieku emerytalnego? Czyli z czymś, co dzieje się w wielu innych krajach i o czym mówi się od lat?

Ze skrócenia czasu pracy z 39 do 35 godzin w tygodniu nie skorzystali wszyscy Francuzi, którzy jeszcze czekają na emeryturę i dziś protestują przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. Pierwsi pracownicy weszli w ten tryb w 2000 roku, dwa lata później zmiana objęła cały kraj.

Dr Janina Petelczyc z Katedry Ubezpieczenia Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, członkini Polskiej Sieci Ekonomii i grupy doradczej przy Europejskim Urzędzie Nadzoru nad Ubezpieczeniami i Pracowniczymi Programami Emerytalnymi (EIOPA) (fot. archiwum prywatne)
Dr Janina Petelczyc z Katedry Ubezpieczenia Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, członkini Polskiej Sieci Ekonomii i grupy doradczej przy Europejskim Urzędzie Nadzoru nad Ubezpieczeniami i Pracowniczymi Programami Emerytalnymi (EIOPA) (fot. archiwum prywatne)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Czeka nas terapia szokowa. W Polsce będzie jak we Francji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Agnieszka 2023-04-14 22:45:16

  Bardzo ciekawy wywiad!

 • he he 2023-04-14 11:19:20

  Przestań zmyślać. To już jest nudne.

 • . 2023-04-13 14:17:17

  No cóż, Polacy bierzcie przykład z Francuzów :).

 • Adrian 2023-04-13 10:57:42

  Kobita słyszała dzwony tylko nie wie w którym kościele. Otóż system zatrudnienia osób 50+ na zachodzie wygląda w ten sposób że państwo plus gmina pokrywa 50-75% kosztow zatrudnienia takiej osoby. A gminie i tak się ro opłaca bo normalnie osobie bezrobotnej musi płacić zasilek oraz opłacić mieszkanie. W Dani jest wiel emerytalny 68 ale tam jest system Flexicurity i po stracie pracy często krótkotrwałej przechodzi się na socjal. Zresztą w każdym kraju zachodu zameldowany obywatel ma tak samo. Tymczasem w Polsce oferty pracy mają zastrzezenia że do 45 lat. Więc osoby po 50 tce nie mają ani pracy ani socjalu. A wysupłanie za nich przez panstwp czy gminę 3/4 kosztów zatrudnienia nie ma dla gminy sensu ekonomocznego bo polski bezrobotny bez zasiłku i rąk nic mue kosztuje . No czasem mops rzyci im 200 zł. Ale teraz i to mopsy takim nue płacą bo nie ma pieniędzy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA