Co wywalczyły polskie pielęgniarki strajkujące w Szwajcarii?

W piątek, 11 lipca, oficjalnie zakończył się strajk polskich opiekunek osób starszych w Zurychu. Od 13 czerwca polskie pielęgniarki zatrudnione przez firmę Primula AG z siedzibą w Zurichu strajkowały przeciwko nieludzkim warunkom pracy w ich zakładzie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co wywalczyły polskie pielęgniarki strajkujące w Szwajcarii?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

16 lip 2014 8:37


O całej sprawie informowaliśmy tutaj: Polskie opiekunki osób starszych strajkują w Szwajcarii

Jak podaje OPZZ, strajk faktycznie zakończył się już 26 czerwca, w tym dniu związek Unia zawarł porozumienie z proacodawcą firmą Primula, ale obie strony zastrzegły dwutygodniowy termin do zakceptowania bądź wypowiedzenia porozumienia. Termin upłynał 11 lipca i tego dnia porozumienie weszło w życie. To był pierwszy strajk polskich opiekunek w Szwajcarii.

Co wywalczyły Polki?

Po pierwsze podwyżkę. Zamiast stawki minimalnej w tym zawodzie to jest 18. 55 franków za godzinę Polki będą zarabiały - w zależności od wykszatłcenia i doświadczenie zawodowego -odpowiednio:

- 22 franki za godzinę (osoba bez wykształcenia i doświadczenia zawodowego);
- 25 franków za godzinę dla osoby z 4 letnim doświadczeniem zawodowym;
- oraz 27.50 franków za godzinę dla osób z wykształceniem i uznanym w Szwajcarii dyplomem (zawód pielęgniarki w Polsce lub podobny)

Po drugie, otrzymają 13 pensję. Dodatkowo ich czas pracy zostanie zmniejszony z 50 do 42 godzin tygodniowo. Powyżej tych godzin będzie przysługiwał dodatek za nadgodziny. Wreszcie czas dojazdu do klienta będzie wliczony do czasu pracy.

Jedyne czego nie udało się uzyskać to podpisanie przez pracodawcę układu zbiorowego pracy ze związkiem Unia. Jednakże warunki pracy i płacy uzyskane przez pracowników odpowiadają warunkom pracy określonym przez proponowany układ zbiorowy.

- Ten strajk był przełomowym krokiem na drodze do uświadomienia naszych obywateli, że ze swoimi problemami w pracy nie są sami i że dzięki szwajcarskim związkom zawodowym mogą skutecznie przeciwstawić się wykorzystywaniu i uzyskać sprawiedliwe warunki pracy. Szczególnie jeśli chodzi o branże opieki w której obserwujemy swoisty boom ekonomiczny - komentuje Adam Rogalewski, przedstawiciel OPZZ w szwajcarskiej Unii.

- Społeczeństwo szwajcarskie się starzeje i będzie potrzebować co raz więcej opiekunek, z których duża część zapewne przyjedzie z Polski - dodaje.

- Bardzo się cieszę z wyniku strajku a przede wszystkim że dzięki porozumieniu Unii z pracodawcą uzyskałyśmy dobre i sprawiedliwe warunki pracy. Naszym strajkiem pokazaliśmy polskim obywatelom oraz wyszystkim innym emigrantom w Szwajcarii, że walka o swoje prawa się opłaca - mówi natomiast Renata Banaszczyk z Olsztyna, która pracuje w Szwajcarii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

górnik 2014-07-17 14:16:53

brawo, brawo, jak się chce to można