Co Polacy sądzą o działalności związków zawodowych?

32 proc. badanych przez CBOS dobrze ocenia działalność NSZZ "Solidarność"; 34 proc. - ocenia ją źle. Aprobatę dla działań OPZZ wyraża 24 proc. respondentów, 33 proc. ma przeciwne stanowisko.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co Polacy sądzą o działalności związków zawodowych?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 lut 2015 16:28


W sondażu przeprowadzonym w lutym CBOS sprawdził m.in., jak Polacy odbierają działalność związków zawodowych oraz Kościoła rzymskokatolickiego.

Według CBOS w ciągu ostatnich pięciu miesięcy minimalnie pogorszył się odbiór działalności związków zawodowych. Opinie na ich temat są nadal mocno podzielone, przy tym znaczny odsetek Polaków nie potrafi ustosunkować się do ich pracy.

Funkcjonowanie NSZZ "Solidarność" dobrze ocenia 32 proc. badanych, co oznacza spadek o 3 punkty proc. od września 2014 r. Źle nt. tego związku wypowiada się 34 proc. ankietowanych (spadek o 1 punkt proc. od września 2014 r.).

Z kolei działalność Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) częściej jest krytykowana (33 proc., wzrost o 4 punkty proc. od września 2014 r.) niż aprobowana (24 proc., tyle samo, co we wrześniu ub.r.).

Problemy z oceną funkcjonowania NSZZ "S" zadeklarowało 33 proc. badanych, a z działaniem OPZZ - 43 proc.

W tabeli przedstawiającej zmiany opinii nt. związków na przestrzeni ostatnich lat wynika, że najwięcej ankietowanych (40 proc.) dobrze oceniało NSZZ "S" we wrześniu 2012 r, najwięcej negatywnych opinii było w grudniu 2012 r. - 39 proc. badanych.

Natomiast OPZZ najwięcej przychylnych opinii miało w październiku 2013 r. (26 proc. badanych), a najwięcej negatywnych oceń w październiku 2012 i lutym 2015 - po 33 proc. ankietowanych.

Jeśli chodzi o NSZZ "Solidarność", oceny dobre i złe niemal się równoważą; przypadku OPZZ przeważają negatywne, co więcej - w ciągu ostatnich miesięcy odsetek osób mający zastrzeżenia do funkcjonowania tej centrali nieco wzrósł - podsumowuje CBOS.

Do działalności związków zawodowych - podaje CBOS - bardziej przychylnie odnoszą się ankietowani o poglądach prawicowych niż centrowych, czy lewicowych. Respondenci identyfikujący się z lewicą relatywnie często źle oceniają funkcjonowanie obu central związkowych.

CBOS podaje, że pod względem pozytywnych opinii o NSZZ "S" wyróżniają się osoby praktykujące religijnie przynajmniej raz w tygodniu (zwłaszcza zaś kilka razy), uczniowie i studenci oraz bezrobotni, natomiast o OPZZ - rolnicy i renciści. Krytycznie o związkach zawodowych wypowiadają się przede wszystkim badani najlepiej wykształceni, mieszkańcy największych aglomeracji, osoby z gospodarstw domowych o najwyższych dochodach per capita, prywatni przedsiębiorcy oraz kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

less187 2015-02-18 16:03:33

To darmozjady, już niedługo będą szkodzić pracownikom a nie pomagać. Tylko pracownicy mogą ich wywieść na taczkach z zakładu, oby jak najszybciej.

Darek 2015-02-18 12:21:03

W Polsce nie rządzi rząd tylko mafia związkowa ! Ponad 25 lat po obaleniu komuny okazuje się że rządzi nami MAFIA !!!!