Cieślukowski do pielęgniarek: Spotkaliśmy się w połowie drogi

Wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski nazwał porozumienie ze związkami zawodowymi pielęgniarek kompromisem. Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Grażyny Rogali-Pawelczyk to nie było spotkanie w połowie drogi, ale zaledwie w 33 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Cieślukowski do pielęgniarek: Spotkaliśmy się w połowie drogi

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

2 paź 2015 8:36


23 września podpisano porozumienie między Ogólnopolskim Związkiem Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych a Narodowym Funduszem Zdrowia i Ministerstwem Zdrowia. Zgodnie z nim wynagrodzenia pielęgniarskie mają wzrastać po 400 zł przez cztery lata.

W czwartek, 1 października w Warszawie Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zorganizowała konferencję prasową. Obecny na spotkaniu wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski podkreślił, że podpisane porozumienie to pierwsze od dwudziestu lat kolejne rozwiązanie poprawiające warunki płacowe dla pielęgniarek, które odbyło się bez strajku generalnego.

Czytaj też: Minister zdrowia podpisał porozumienie z pielęgniarkami

Ocenił, że porozumienie jest kompromisem i przypomniał, że początkowo pielęgniarki oczekiwały 1,5 tys. zł podwyżki do podstawy wynagrodzenia, natomiast resort proponował dwukrotny wzrost wynagrodzeń po 300 zł.

- Spotkaliśmy się w połowie drogi - powiedział i dodał, że we wrześniu 2018 r. średnie wynagrodzenie pielęgniarki będzie o 1 tys. zł netto wyższe niż obecnie. Wyjaśnił, że wzrost wynagrodzeń będzie finansowany głównie przez NFZ.

Rozwiązania będą podważane

Wiceminister przyznał, że spodziewa się, iż rozwiązania przyjęte w porozumieniu będą podważane m.in. przez przedstawicieli innych zawodów medycznych i samorządy.

Powiedział, że Rada Dialogu Społecznego, która wkrótce rozpocznie pracę, w pierwszej kolejności powinna powołać zespół ds. zdrowia, w którego skład będą wchodzili pracodawcy, związkowcy i przedstawiciele administracji publicznej. Zespół ten powinien rozpocząć prace nad rozwiązaniem, które określi m.in. warunki zatrudnienia i awansu zawodowego wszystkich zawodów medycznych.

Cieślukowski podkreślił, że zrealizowano też inne oczekiwanie środowiska pielęgniarskiego, zgodnie z którym każdy podmiot leczniczy, przystępując do kontraktu z NFZ, będzie musiał wykazać, że zatrudnia odpowiednią liczbę pielęgniarek na poszczególnych oddziałach.

Ocenił, że obowiązek ten spowoduje zwiększenie zatrudnienia w niektórych szpitalach, zaznaczył jednak, że resort przewidział okres przejściowy do końca 2017 r. na przystosowanie się do tych wymagań.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.