Bronisław Komorowski spotka się z przedstawicielami związków zawodowych

Prezydent Bronisław Komorowski spotka się w środę (07 stycznia br.) z ministrem pracy i polityki społecznej, przedstawicielami związków zawodowych oraz organizacji pracodawców będących stronami Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bronisław Komorowski spotka się z przedstawicielami związków zawodowych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 sty 2015 19:48


Według kancelarii prezydenckiej, podczas spotkania, które odbędzie się 07 stycznia br. o godz. 13 w Pałacu Prezydenckim, "omówiony zostanie stan prac nad nową formułą dialogu społecznego w Polsce".

Związki zawodowe ponad rok temu zawiesiły swój udział w Komisji Trójstronnej, przez co m.in. nie może ona podejmować uchwał. Związki uznały, że dialog jest pozorowany, bo postulaty związkowe nie są brane pod uwagę. Pod koniec października 2013 r. zgłosiły one pomysł nowej ustawy o dialogu społecznym.

Czytaj też: Jaki "twór" zastąpi Komisję Trójstronną?

Związki chcą, by Komisję zastąpiła nowa, niezależna instytucja - Rada Dialogu Społecznego. Miałaby ona m.in. obowiązkowo opiniować wszystkie, a nie tylko rządowe, projekty ustaw.

Związki chciałyby też, by Rada miała możliwość składania projektów ustaw i miała kontrolę nad Funduszem Pracy oraz Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Własne pomysły na reformę Komisji Trójstronnej mają pracodawcy. Według nich nowa instytucja także miałaby się nazywać Rada Dialogu Społecznego i być osobnym ciałem ze swoim sekretariatem. Przewodniczącym Rady Dialogu Społecznego i szefem prezydium miałaby być osoba niezależna od stron dialogu i mianowana przez prezydenta na czteroletnią kadencję.

Czytaj też: Dialog pomiędzy związkami, a pracodawcami jest szansą na odbudowanie porozumienia

Rząd czeka na wspólne uzgodnienia w tej sprawie między związkami i pracodawcami, ale resort pracy sygnalizował, że pracuje nad własnym rozwiązaniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.