Brexit: Brytyjskie związki za pozostaniem w UE

• 23 czerwca w Wielkiej Brytanii rozpoczęło się referendum na temat wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE.
• Związkowcy głosują za pozostaniem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brexit: Brytyjskie związki za pozostaniem w UE

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

23 cze 2016 11:55


Wynik referendum, które jest realizacją obietnicy złożonej przez premiera Davida Camerona w trakcie ubiegłorocznej kampanii przed wyborami parlamentarnymi, będzie decydujący nie tylko dla przyszłości Wielkiej Brytanii, lecz także całej UE - twierdzą zarówno politycy jak i eksperci. Do głosowania uprawnionych jest około 48 mln Brytyjczyków.

Brexit, skutki: Korzyści i zagrożenia związane z wyjściem WIelkiej Brytanii z UE

Mick Rix z brytyjskiego związku zawodowego GMB uważa, że po ewentualnym wyjściu rząd Camerona zdecyduje się cofnąć prawa gwarantowane na poziomie europejskim: urlopy rodzicielskie, równe traktowanie dla pracowników tymczasowych, prawo do płatnych dni wolnych.

– Tylko dlatego mamy te prawa, bo zostały uzgodnione na poziomie europejskim. Najwięksi zwolennicy wyjścia, zarówno po stronie Torysów, jak i UKIP-u, sami zapowiedzieli zwijanie praw pracowniczych – mówi dla Krytyki Politycznej.

Według niego także sprawa imigracji ma istotny wpływ na życie wielu ludzi w całym kraju.

– Nie mówię już nawet o spójności społecznej, ale o atmosferze, w jakiej mówi się o korzystaniu przez imigrantów z systemu – wszędzie mówi się o cięciach i potrzebie oszczędności, więc prawica dostaje nowe paliwo, może mówić, że imigranci dostają za dużo itd. – wyjaśnia. – Są tacy, którzy uważają, że imigranci przyłożyli się do tego, że mamy wyzysk, mniej miejsc pracy i wyścig w dół, jeśli chodzi o wynagrodzenia. Ale czy aby na pewno to wina imigrantów? Unii Europejskiej? Samych firm? To nie takie proste.

Polacy zmienią kierunek emigracyjny?

Ogłoszenie ostatecznego wyniku ma nastąpić wcześnie rano w piątek (24 czerwca) w Manchesterze, ale przez całą noc będą ogłaszane wyniki w poszczególnych regionach kraju.

Z opublikowanych w środę (22 czerwca) dwóch sondaży wynika, że małą przewagę mają zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.