×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Związkowa Alternatywa bierze pod lupę media

  • Karolina Markowska
    km
  • 25 mar 2021 13:12

"Będziemy walczyć o prawa pracownicze" ogłasza Związkowa Alternatywa i informuje, że będzie przyglądać się polityce zatrudnienia w największych polskich mediach, w tym w Telewizji Polskiej, Polsacie i TVN.

Związkowa Alternatywa bierze pod lupę media
"Będziemy walczyć o prawa pracownicze" ogłasza Związkowa Alternatywa (fot. Pexels)
REKLAMA

Jak informuje na swojej stronie internetowej Związkowa Alternatywa, największym problemem pracowników polskich mediów jest forma zatrudnienia proponowana pracownikom.

- Krytycznie oceniamy politykę zatrudnienia w największych polskich mediach, w tym w Telewizji Polskiej, Polsacie i TVN. Niestety media od lat są w Polsce w awangardzie łamania praw pracowniczych, w tym szczególnie omijania wymogu zatrudnienia na umowy etatowe. Dominującą formą zatrudnienia w największych mediach działających na polskim rynku są umowy B2B, które są zawierane nawet wtedy, gdy w sposób oczywisty są spełnione wszystkie kryteria pracy etatowej - czytamy w oświadczeniu. 

Jak podkreślają przedstawiciele Związkowej Alternatywy, sytuacja dotyczy na równi zatrudnionych w mediach państwowych jak i tych, którzy pracują w prywatnych stacjach. 

- Związkowa Alternatywa krytycznie ocenia omijanie art. 22 Kodeksu pracy przez duże koncerny telewizyjne. Na tym obszarze szczególnie media publiczne powinny stanowić przykład wzorcowego przestrzegania prawy pracy. Tymczasem z naszych informacji wynika, że w Telewizji Polskiej na masową skalę ma miejsce omijanie umów etatowych i podpisywanie kontraktów B2B. W związku z tym w dniu dzisiejszym w ramach informacji publicznej wysłaliśmy zapytanie do ministra kultury i dziedzictwa narodowego odnośnie skali niestandardowego zatrudnienia w mediach publicznych - zauważają.

Jak podkreślają w oświadczeniu, należący do struktur związku pracownicy stacji telewizyjnych (TVP i TVN) obawiają się, że oficjalne założenie związku w ich miejscu pracy mogłoby zakończyć się utratą pracy. 

- Mimo to w najbliższych tygodniach będziemy starali się założyć organizacje związkowe w największych polskich mediach telewizyjnych i zapewnić ochronę ich liderom. W związku z tym wkrótce rozpoczniemy akcję informacyjną wśród pracowników TVP, TVN i Polsatu o przysługujących im prawach. Planujemy też wykupienie billboardu niedaleko siedziby TVP, który będzie dotyczył tak omijania praw pracowniczych w mediach publicznych, jak i ich skrajnie nieobiektywnego przekazu - informuje związek.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związkowa Alternatywa bierze pod lupę media

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA