×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Białoruś: Działacz niezależnego związku zawodowego otrzymał zarzuty

  • Autor: PAP/GP
  • 3 sie 2017 13:35

Wszczęcie sprawy karnej przeciwko władzom niezależnego związku zawodowego na Białorusi to sprawa polityczna - ocenił w czwartek politolog Waler Karbalewicz. Przesłuchano już czołowych działaczy związku, a jego księgowy przebywa w areszcie.

Białoruś: Działacz niezależnego związku zawodowego otrzymał zarzuty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Działacza oskarżono o posiadanie zagranicznego konta bankowego, które miał wykorzystać by się wzbogacić.

• Spraw ma niebezpiecznie polityczny charakter.

 

-To może być próba neutralizacji struktury potencjalnie będącej jedną z platform konsolidacji opozycji - ocenił Karbalewicz.

W środę Komitet Kontroli Państwowej (KGK) wszczął sprawę karną wobec lidera niezależnego związku zawodowego REP (Przemysłu Radioelektronicznego) Hienadzia Fiadynicza i księgowego tej organizacji Ihara Komlika.

KGK zarzucił im uchylanie się od płacenia podatków. W trakcie kontroli - głosi środowy komunikat tej instytucji - ustalono, że Fiadynicz i Komlik otworzyli w imieniu związku zawodowego konta w bankach zagranicznych, na które stale wpływały duże sumy pieniędzy (chodzi o setki tysięcy dolarów USA), a które mężczyźni mieli wykorzystywać do wzbogacenia się.

Działacze nie uzyskali uprzednio zgody białoruskich władz na otwarcie kont za granicą, co, zdaniem organu kontrolnego, świadczy o tym, że próbowali ukryć fakt uzyskiwania dochodów poza granicami kraju i uniknąć płacenia podatków.

W środę po południu w biurze REP i mieszkaniach trojga działaczy funkcjonariusze departamentu śledztw finansowych KGK przeprowadzili przeszukania, w trakcie których skonfiskowano m.in. dokumenty i dyski twarde. Fiadynicz, Komlik i działaczka Natalia Piczużkina zostali przesłuchani. Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji Komlik pozostaje w areszcie.

W środę przeszukano także biura Białoruskiego Niezależnego Związku Zawodowego (BNP) w Soligorsku.

Do KGK w celu "udzielenia wyjaśnień" wezwano Alaksandra Jaroszuka, przewodniczącego Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych, do którego należą REP i BNP.

Fiadynicz powiedział w czwartek telewizji Biełsat, że w sprawie ma status podejrzanego, został przesłuchany i zobowiązał się pisemnie do nieujawniania informacji o przebiegu śledztwa. Ocenił, że sprawa jest zemstą za działalność i stanowisko (REP) w trakcie wiosennych protestów przeciwko dekretowi nr 3. Lider REP był jednym ze współorganizatorów akcji społecznych przeciwko prezydenckiemu dekretowi nr 3 o walce z pasożytnictwem.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Białoruś: Działacz niezależnego związku zawodowego otrzymał zarzuty

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA