Belgia: Strajk sparaliżował kraj. O co walczą związkowcy?

Zwołany przez belgijskie związki zawodowe strajk generalny przeciw planom oszczędnościowym rządu sparaliżował transport kolejowy i lotniczy. Protest natychmiast wpłynął na funkcjonowanie lotniska w Brukseli, gdzie całkowicie wstrzymano ruch.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Belgia: Strajk sparaliżował kraj. O co walczą związkowcy?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 gru 2014 12:12


Oficjalnie strajk rozpoczął się o godz. 22 w niedzielę (14 grudnia br.).

Jak powiedziała rzeczniczka brukselskiego lotniska Florence Mulls, odwołano około 600 lotów. Zakłócenia te dotknęły około 50 tys. pasażerów - dodała rzeczniczka. Belgijska przestrzeń powietrzna została zamknięta na 24 godziny.

Czytaj też: Maszyniści zapowiadają, że będzie strajk generalny. O co walczą?

- Rano w poniedziałek (15 grudnia br.) nie jeździły żadne pociągi belgijskich kolei SNCB - powiedział rzecznik kolei Thierry Ney dziennikowi "La Libre Belgique". Firma obawia się, że sytuacja ta nie ulegnie zmianie przez cały poniedziałek.

Jak relacjonuje gazeta, nie jeżdżą też autobusy brukselskiego przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej - STIB.

W Brukseli dają się we znaki blokady ustawione przez związkowców. Jedną z nich ustawiono w rejonie instytucji unijnych - w alei Rue de la Loi przy skrzyżowaniu z rondem Schumana. Kierowcom aut odradza się wjazd do dzielnicy europejskiej.

Czytaj też: Pracodawcy z Francji, Niemiec i Belgii nie szczędzą pochwał polskim fachowcom

We Flandrii nie wyjechał od godz. 5.30 żaden autobus i tramwaj - podało przedsiębiorstwo transportu publicznego De Lijn.

Związkowcy protestują m.in. w sprawie wieku emerytalnego. - Żądamy, aby ten rząd wycofał się z pomysłu podwyższenia nam wieku emerytalnego do 67 lat. Już teraz jest nam trudno wytrzymać w niektórych zawodach do 65. roku, a oni jeszcze chcą nam dołożyć kolejne dwa lata - powiedział uczestnik pikiety, Pierre w rozmowie dla IAR.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

olek 2014-12-15 23:00:15

jak nie ma, jak jest?

trek 2014-12-15 19:52:19

W artykule nie ma ani słowa o wydłużeniu wieku emerytalnego, a o to przede wszystkim walczą.