Belgia: protest kierowców zmusi pracodawców do podwyżek?

Kierowcy ciężarówek w Belgii rozpoczęli 15 grudnia br. jednodniowy strajk narodowy, natomiast główny związek zawodowy reprezentujący kierowców ciężarówek z Francji, CFDT, oczekuje, że rozpocznie akcję protestacyjną 18 i 19 grudnia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Belgia: protest kierowców zmusi pracodawców do podwyżek?

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (PS)

wnp.pl

15 gru 2014 17:21


Polegać ona ma na blokowaniu dostaw towarów z magazynów do punktów sprzedaży detalicznej, co niewątpliwie wywoła dotkliwe zakłócenia w łańcuchu dostaw w okresie przedświątecznym.

Czytaj też: Ile zarabiają kierowcy prezesów, a ile specjaliści ds. floty samochodowej w firmie?

Zdaniem przedstawicieli CFDT, będzie to ostrzeżenie skierowane do pracodawców, przed wznowieniem negocjacji płacowych w styczniu przyszłego roku.

Związkowcy twierdzą, że po zamrożeniu wynagrodzeń dwa lata temu, jego członkowie zarabiają netto mniej niż wynosi płaca minimalna i będą domagać się wzrostu zarobków o 100 euro miesięcznie na kierowcę.

Zdaniem kierowców, przedsiębiorstwa transportu drogowego mają teraz więcej manewru, aby spełnić ich roszczenia, bowiem zmalało oprocentowanie kredytów i koszty zakupu paliwa. Jednak pracodawcy skłonni są podnieść wynagrodzenia o 1 proc. twierdząc, że nadal bardzo niskie są krańcowe marże operacyjne.

Czytaj też: O tych fachowców w Europie najtrudniej

Inne związki zawodowe francuskich kierowców częściowo odpowiedziały na wezwanie do strajku. Wezmą w nim udział 18 grudnia br., po czym przystąpią do negocjacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.