Będzie coraz mniej pielęgniarek. Związki domagają się zmian

W Dolnośląskim pracuje ok. 20 tysięcy pielęgniarek i położnych. Ich średnia wieku to 48 lat. W ciągu najbliższych 10 lat aż 6 tysięcy odejdzie na emeryturę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będzie coraz mniej pielęgniarek. Związki domagają się zmian

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

10 mar 2015 12:12


Jak przekonuje Urszula Olechowska, przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu, istnieje wyraźna luka pokoleniowa. Co roku w województwie studia pielęgniarskie kończy średnio 90 osób, ale pracę podejmuje zaledwie 30-40. Reszta wyjeżdża za granicę - informuje Gazeta Wrocławska.

Małe zainteresowanie pracą w zawodzie wynika z niskich zarobków. Średnia pensja pielęgniarki wynosi od 2 tys. zł do 2,4 tys. zł netto, ale w niektórych szpitalach powiatowych może to być 1,5 tys. zł "na rękę".

Czytaj też: Pielęgniarki żądają podwyżek, więc ujawniono ich zarobki

Małgorzata Siwoń, pielęgniarka w Regionalnym Centrum Zdrowia w Lubinie, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w tym mieście ocenia, że praca realizowana jest na granicy bezpieczeństwa, a dyrektorzy szpitali nie mówią oficjalnie, ilu pielęgniarek brakuje w ich lecznicach.

Dlatego jednym z postulatów, jakie sformułowały sygnatariuszki Dolnośląskiego Porozumienia na rzecz Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu, jest opracowanie rzetelnego zapotrzebowania na opiekę pielęgniarską i położniczą. Wystosowały też list otwarty do premier Ewy Kopacz, w którym domagają się zmian systemowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Michasz 2015-03-27 13:55:37

6 tysięcy odejdzie na emeryturę a drugie 6 tysięcy zapisze się na program typu CuraSwiss lub inny i wyjedzie do pracy za granice....