PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Awantura w ZUS. Szefowa związku zawodowego zwolniona

 • km
 • 26 maj 2022 12:18

Związkowa Alternatywa działająca w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zapowiada ogólnokrajowy i bezterminowy strajk, który w instytucji zostanie przeprowadzony jeszcze przed wakacjami. Główne postulaty to wzrost wynagrodzeń, przywrócenie do pracy zwolnionej liderki ZA Ilony Garczyńskiej oraz dymisja prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej.

Awantura w ZUS. Szefowa związku zawodowego zwolniona
Przed wakacjami czeka nas najprawdopodobniej ogólnopolski strajk w ZUS (fot. Tomasz Gzell/PAP)
REKLAMA
 • Związkowa Alternatywa działająca w ZUS poinformowała o zwolnieniu liderki organizacji Ilony Garczyńskiej. 
 • Jak dodają, zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych zwolnienie głównego negocjatora w sporze oznacza możliwość natychmiastowego przystąpienia do akcji strajkowej.
 • Komentując kwestię zwolnienia Ilony Garczyńskiej rzecznik ZUS Paweł Żebrowski odpowiada, że „decyzja o rozwiązaniu umowy wynikała z nieakceptowanego także przez pracodawcę dyskredytowania przez nią innych związków zawodowych i konkretnych osób zaangażowanych w ich działalność”.

Jak informuje Związkowa Alternatywa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwolnił dyscyplinarnie chronioną liderkę ZA Ilonę Garczyńską.

- Dzisiaj Garczyński otrzymała pismo, w którym została poinformowana, że pracodawca rozwiązuje z nią umowę o pracę zgodnie z art. 52 Kodeksu pracy. Stało się tak, choć Ilona Garczyńska jest liderką związkową, której przysługuje ochrona zgodnie z ustawą o związkach zawodowych. Główne zarzuty wobec Garczyńskiej dotyczą krytyki antypracowniczych działań pracodawcy oraz nawoływania do akcji protestacyjnych. To bulwersujący przejaw bezprawia i zamordyzmu PiS-owskiej władzy, a zarazem zamknięcie rozmów w prowadzonym w ZUS sporze zbiorowym naszego związku z pracodawcą – piszą związkowcy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak dodają, zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych zwolnienie głównego negocjatora w sporze oznacza możliwość natychmiastowego przystąpienia do akcji strajkowej.

- Dlatego dziś podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu przygotowań do strajku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Strajk planowany jest przed wakacjami, będzie dotyczył całego kraju i będzie bezterminowy. Jednocześnie podtrzymujemy wszystkie nasze żądania, z postulatami płacowymi na czele. Obecnie doszły jeszcze dwa postulaty: natychmiastowe przywrócenie do pracy naszej liderki, Ilony Garczyńskiej oraz dymisji prezes ZUS, Gertrudy Uścińskiej – dodają. 

Przeczytaj: ZUS odpowiada związkowcom. Twierdzi, że pracownicy zarabiają więcej

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (46)

Do artykułu: Awantura w ZUS. Szefowa związku zawodowego zwolniona

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • lol 2022-06-13 14:02:10

  Zwolnić dwie trzecie urzędolów z ZUS i od razu się poprawi poziom płac i zadowolenia z pracy.

 • Adam 2022-05-30 19:55:48

  Podobno duża liczba pracowników zus jest na zasiłkach z mops ów.... Średnia taka wysoka ile zarabiają.... Prezesi, naczelnicy...?

 • Tilda 2022-05-29 02:39:58

  Bardzo źle zarządzana instytucja z paniami, o których szkoda pisać. Są wakaty bo to wstyd pracować w tej instytucji. Zapraszam do Czech, choć na chwilę- dowiecie się kto to jest urzędnik

 • Elda 2022-05-28 09:32:15

  Jak zwiazki mają rację to się ich usuwa typowe dla komuny. Od lat w zus harówka za marne grosze i ciagly brak kadry. Prezes przyjmuje kolejne obowiązki nie dbając o pracowników. Praca w zus to wyzysk ludzi.

 • podatnik 2022-05-27 23:07:34

  ZUS jako kasa zapomogowa dla różnych 500+, bonów wakacyjnych, emerytur bezskładkowych itp, socjalnych benefitów, a na podwyżki dla pracowników brak - WSTYD!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA