PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

ArcelorMittal zatrzyma wielki piec. Związkowcy boją się powtórki scenariusza z Krakowa

  • jk
  • 9 wrz 2022 16:48

Koncern ArcelorMittal Poland (AMP) podjął decyzję o zatrzymaniu jednego z dwóch wielkich pieców w Dąbrowie Górniczej. Ograniczenie produkcji ma mieć charakter tymczasowy. Związkowcy obawiają się jednak, że może to być początek likwidacji części surowcowej w dąbrowskiej hucie. To oznaczałby utratę ok. 2500 miejsc pracy w samej AMP i kolejnych tysięcy w firmach kooperujących.

ArcelorMittal zatrzyma wielki piec. Związkowcy boją się powtórki scenariusza z Krakowa
ArcelorMittal Poland zatrudnia ok. 10 tys. osób (Fot. PTWP/Andrzej Wawok)
REKLAMA
  • ArcelorMittal Poland tymczasowo wstrzyma pod koniec września pracę jednego z wielkich pieców w hucie w Dąbrowie Górniczej ze względu na trudną sytuację rynkową oraz wysokie ceny energii.
  • Związkowcy z "Solidarności" podkreślają, że zostali zapewnieni przez zarząd, iż wstrzymanie wielkiego pieca nie będzie się wiązać ze zwolnieniami pracowników.
  • Obawiają się jednak, że tymczasowe wstrzymanie wielkiego pieca może być początkiem trwałej likwidacji części surowcowej huty w Dąbrowie Górniczej. "Solidarność" przypomina, że taki właśnie scenariusz zrealizował się w krakowskim oddziale AMP w 2020 roku. 

ArcelorMittal Poland poinformował, że tymczasowo wstrzyma pod koniec września pracę jednego z wielkich pieców w hucie w Dąbrowie Górniczej ze względu na trudną sytuację rynkową oraz wysokie ceny energii.

- Sytuacja rynkowa w Europie uległa dalszemu osłabieniu w okresie letnim. Obserwujemy spadek popytu, a portfel zamówień jest poniżej poziomu pracy technologicznego minimum dwóch wielkich pieców - oświadcza dyrektor generalny ArcelorMittal Poland Frederik Van De Velde.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Na konta pracowników ArcelorMittal Poland wpłyną dodatkowe pieniądze

Spółka wyjaśnia, że ograniczenie produkcji jest spowodowane kilkoma czynnikami: spowolnieniem aktywności gospodarczej w Europie, schodzeniem ze stanów magazynowych przez klientów, rosnącym importem spoza Unii Europejskiej, a także wzrostem cen gazu i energii. Ponadto ceny uprawnień do emisji CO2, które nie dotyczą producentów stali spoza Unii Europejskiej, osiągnęły w tym roku rekordowo wysoki poziom sprawiając, że produkcja stali w Europie staje się mało konkurencyjna.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ArcelorMittal zatrzyma wielki piec. Związkowcy boją się powtórki scenariusza z Krakowa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA