Anna Zalewska do związkowców oświaty: Jest zgoda na likwidację godzin karcianych

• Anna Zalewska spotkała się z największymi związkami zawodowymi oświaty.
• Niewykluczone jest wprowadzenie pensum dla psychologów, pedagogów i logopedów pracujących w szkołach, co postulują oświatowe związki zawodowe.
• Nowelizacja Karty Nauczyciela zakłada m.in. likwidację tzw. godzin karcianych, zabezpieczenie środków dla profesorów oświaty oraz rozszerzenie przepisów o odpowiedzialności dyscyplinarnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Anna Zalewska do związkowców oświaty: Jest zgoda na likwidację godzin karcianych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 sty 2016 8:48


Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej spotkała się w czwartek, 21 stycznia z przedstawicielami trzech największych związków zawodowych działających w oświacie: Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych. Było to pierwsze wspólne spotkanie związków z minister edukacji.

Głównym tematem spotkania był przygotowany w ministerstwie projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Został on 8 stycznia skierowany do konsultacji publicznych. Zakłada on m.in. likwidację tzw. godzin karcianych, zabezpieczenie środków na nagrody pieniężne dla nauczycieli - profesorów oświaty oraz rozszerzenie przepisów o odpowiedzialności dyscyplinarnej i wymogu niekaralności.

Poprzedniego dnia (20 stycznia) Anna Zalewska spotkała się z przedstawicielami organizacji samorządowych.

- Jest zgoda na projekt rządowy dotyczący likwidacji godzin karcianych i zmian zaproponowanych przez ministerstwo edukacji. Przy okazji rozmów ze związkami zawodowymi okazało się, że spraw do załatwienia jest kilka na już, kilkanaście na za chwilę, a kilkadziesiąt w ogóle. Związki zawodowe zadeklarowały, że będą bardzo aktywnie uczestniczyć w debacie społecznej na temat zmian w systemie edukacji - powiedziała Zalewska po spotkaniu ze związkowcami.

Jak mówiła, jeśli chodzi o projekt nowelizacji, związkowcy postulowali doprecyzowanie uzasadnienia projektu.

- Jeśli chodzi o zapisy zmian, są one wystarczające i satysfakcjonujące związki - poinformowała minister.

Pytana, o jakich innych sprawach wymagających najszybszego uregulowania mówili związkowcy, Zalewska powiedziała: - Na już jest kwestia objęcia Kartą Nauczyciela nauczycieli w domach dziecka, którzy utracili to prawo w dosyć zadziwiający sposób, jak i kwestia uregulowania pensum pedagogów i psychologów, dlatego że samorządy mają tu absolutną dowolność i mamy tu w każdym samorządzie inną regulację.

Minister dopytywana, czy można spodziewać się w związku z tym kolejnego projektu nowelizacji Karty, zaznaczyła: - Zadeklarowałam, że dyskusje o dużych zmianach finansowych czy zmianie filozofii subwencji oświatowej możemy rozpocząć, gdy będziemy debatować o systemie edukacji. To nie może być w oderwaniu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.