Anna Zalewska: Chcę dyskutować z nauczycielami

Anna Zalewska, minister edukacji narodowej spotkała się w piątek, 20 listopada z członkami rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Kaliszu. Jak zapowiedziała, program Ministerstwa zakłada m.in. uratowanie ponad 2 mld zł z programów unijnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Anna Zalewska: Chcę dyskutować z nauczycielami

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

22 lis 2015 12:57


- Chcę dyskutować o wszystkim i na każdym etapie. Karta nauczyciela to dowód szacunku społeczeństwa dla nauczycieli - powiedziała Anna Zalewska do członków rady.

Przywitana kwiatami, nowa minister edukacji przedstawiła program działań MEN na najbliższe miesiące i w dalszej perspektywie.

 - Przede wszystkim obecny rząd RP i MEN chce odpowiadać za oświatę w Polsce. Poprzedni rząd zrzekł się tej odpowiedzialności a MEN oddało swoje kompetencje i środki finansowe innym instytucjom i agendom (np. Ośrodkowi Rozwoju Edukacji czy Instytutowi Badań Edukacyjnych) – mówiła minister Anna Zalewska.

Jak poinformował rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „Solidarność” Wojciech Jaranowski, za najpilniejszą ze spraw bieżących minister Zalewska uznała uratowanie do końca roku ponad 2 mld zł z programów unijnych (z poprzedniej perspektywy finansowej 2007-2013).

Jeszcze w grudniu bieżącego roku w sejmie RP pojawią się projekty poselskie zmian w Ustawie o systemie oświaty i w Karcie nauczyciela. Będą one dotyczyły m.in. przywrócenia obowiązku szkolnego od 7 lat. Dzieci sześcioletnie - na życzenie rodziców - będą mogły być posłane do szkoły bez opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej,

Kolejną zmianą ma być wzmocnienia roli kuratora oświaty - będzie miał prawo weta przy ustalaniu sieci szkolnej, będzie podlegał bezpośrednio ministrowi edukacji.

Zniesiony zostanie obowiązek tworzenia zespołów szkolno-przedszkolnych - gmina będzie mogła, ale nie będzie musiała ich tworzyć.

Zlikwidowane mają być tzw. „godziny karciane”. Ja podano, może to nastąpić od następnego semestru lub od 1 września 2016 r. Ponadto MEN zakłada kontrolę realizacji tych godzin w aspekcie zajęć świetlicowych.

Likwidacja gimnazjów

Minister Zalewska już zajęła się sprawą zmiany rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zdrowej żywności w szkołach.

Minister Zalewskiej zostało przedstawione stanowisko rady KSOiW w sprawie expose premier Beaty Szydło w odniesieniu do oświaty, w tym do planów wygaszania gimnazjów.

- W sprawie zmiany ustroju szkolnego na razie jest zapowiedź przywrócenia ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum. Eksperci pracują nad podstawą programową. Do końca grudnia powołany zostanie zespół, który będzie pracował nad projektami tej zmiany a do końca stycznia 2016 r. poznamy harmonogram prac. W sprawie zmiany struktury szkolnej będzie diagnoza, głęboka analiza i szerokie konsultacje – uspokajała minister edukacji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

6 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Anna 2016-01-28 15:58:09

Panie Radku zgadzam się z Panem w pełni.

Ania 2015-12-05 19:12:23

Zgadzam się z wypowiedzią Radka w 100%. Jako nauczyciel gimnazjum boję się, że nie znajdę pracy w SP nie dlatego, że jestem złym nauczycielem, ale dlatego, że jestem tym tzw niespolegliwym, poza układami; zdarza mi się głośno wypowiedzieć swoje zdanie sprzeciwu na panujące praktyki dyrektorskie dyskryminujące niewygodnych nauczycieli, ew. nękanie dużą ilością hospitacji; dyskredytowanie dorobku i kompetencji. Ad. uczniów - nauczyciel obecnie nie ma możliwości wprowadzania dyscypliny w przypadku "trudnego" osobnika, gdyż zawsze to on jest winny - bo sobie nie radzi, bo stosuje nieodpowiednie metody, bo ma złe podejście, bo nie potrafi zaciekawić itd. itp. Nie obwiniam rodziców, bo oni często również sobie nie radzą z takim nastolatkiem, gdyż obecnie dzieci mają tylko prawa (owszem znają obowiązki - ale rodziców i nauczycieli), są wciąż informowani gdzie i jak mają zgłosić przemoc (jak rodzic krzyknie to już dla niech jest przemoc); brak zaś w Polsce uświadamiania dzieci i młodzieży czym jest obowiązek, szacunek, wdzięczność.

Kasia 2015-11-30 20:19:32

W pełni się z Panem zgadzam, Panie Radosławie.