To historyczne wydarzenie; na tę chwilę czekaliśmy 28 lat - tak o uchwaleniu przez Sejm ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele mówił Alfred Bujara z NSZZ "S". Janusz Śniadek (PiS) uważa, że uchwalony kształt ustawy to wszystko, co "w tej sytuacji możliwe było do osiągnięcia".

• Zdaniem Bujary, "w tej chwili pracownicy handlu uwierzą w to, że wspólnie, razem ze związkiem Solidarność, jesteśmy w stanie zmienić trudny los pracownika wykorzystywanego, pracownika, który był traktowany jako przedmiot".
• Bujara powiedział, że wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed "obiecał, że wszelkiego rodzaju luki, które powstaną przy tym projekcie, będą naprawiane przez nowelizację". '
• "Liczymy na to, że posłowie też nas będą wspierać" - dodał.
Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele.
Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku, z pewnymi odstępstwami. Od 2020 roku będą dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.
Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ub. r. jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność".
Przewodniczący Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Alfred Bujara podziękował posłom, którzy głosowali za przyjęciem tej ustawy. "Na tę chwilę czekaliśmy 28 lat. Od okresu transformacji cały czas zabiegaliśmy o zakaz handlu w niedziele" - powiedział na konferencji zorganizowanej w Sejmie. Zaznaczył, że oczekiwania Komitetu były inne - pierwotnie projekt zakładał zakaz handlu we wszystkie niedziele. "Niestety, tak się nie udało" - dodał.
Bujara powiedział, że wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed "obiecał, że wszelkiego rodzaju luki, które powstaną przy tym projekcie, będą naprawiane przez nowelizację". "Liczymy na to, że posłowie też nas będą wspierać" - dodał.
Przewodniczący poinformował jednak, że Komitet ma dwa zastrzeżenia do ustawy, dotyczące wyłączenia z tego ograniczenia centrów logistycznych i dystrybucyjnych oraz sklepów internetowych. Wskazał, że w kwestii sklepów internetowych "rząd i parlamentarzyści obiecali nam, że ta sprawa będzie notyfikowana w Komisji Europejskiej i w najbliższym czasie będzie nowelizowana ustawa pod tym kątem". Podkreślił, że chciałby, aby to się stało w najbliższym roku.

KOMENTARZE (0)