×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

35 godzin pracy w tygodniu i dwie wolne niedziele. Tego chce OPZZ

  • jk
  • Opublikowano: 12 sie 2022 13:43

Związki zawodowe są za skróceniem czasu pracy. OPZZ proponuje wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy i dwóch wolnych niedziel - dla pracujących w niedziele. Walczy o te zmiany już od ponad dwóch lat.

35 godzin pracy w tygodniu i dwie wolne niedziele. Tego chce OPZZ
OPZZ proponuje stopniowe zmniejszanie tygodniowego wymiaru czasu pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Partia Razem i Klub Parlamentarny Lewicy będą zgłaszać projekt ustawy o skróceniu czasu pracy do 35 godzin tygodniowo.

  • Donald Tusk poinformował, że Platforma Obywatelska przed wyborami parlamentarnymi przygotuje precyzyjny program pilotażu dotyczący czterodniowego tygodnia pracy.

  • Z kolei OPZZ postuluje, żeby wprowadzić 35-godzinny tydzień pracy i 2 wolne niedziele dla pracujących w niedziele.

Donald Tusk, zapowiadając uruchomienie pilotażowego programu wprowadzającego krótszy tydzień pracy, na dobre rozpoczął dyskusję nad tym pomysłem.

- Uważam, że w Polsce powinniśmy, i to będzie moja propozycja, kiedy wygramy wybory, rozpocząć jak najszybciej pilotażowy program skróconego tygodnia pracy - powiedział Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Zapowiadając ten projekt, były premier na nowo rozpoczął dyskusję o skróceniu czasu pracy. A ta trwa już od kilku dobrych lat. Bowiem już w 2018 roku partia Razem wchodząc do Sejmu mówiła o pomyśle skrócenia czasu pracy. Teraz ideę wznowiła i do końca wakacji chce złożyć w Sejmie projekt ustawy wprowadzający tę zmianę. Partia obecnie zbiera podpisy popierające projekt.

- Polska skróciła dzień pracy do 8 godzin sto lat temu, a przecież od tamtej pory wzrosła wydajność i zmieniły się technologie. Do tego pracownicy, którzy mają więcej czasu na odpoczynek, pracują wydajniej - mówił pod koniec czerwca, gdy Razem ogłaszało swój pomysł Adrian Zandberg z Razem.

35 godzin pracy w tygodniu

Głos w sprawie skracania czasu pracy zabrało także OPZZ, które przypomina, że 35-godzinny tydzień pracy i dwie wolne niedziele dla pracujących w niedziele był jednym z 21 postulatów OPZZ, ogłoszonych ponad dwa lata temu.

Przypomnijmy,  OPZZ proponuje stopniowe zmniejszanie tygodniowego wymiaru czasu pracy, z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia (jak za 40 godzin pracy), początkowo do 38, a docelowo do 35 godzin tygodniowo. Krótszy niż w Polsce tygodniowy wymiar czasu pracy obowiązuje obecnie na przykład we Francji czy Danii.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 35 godzin pracy w tygodniu i dwie wolne niedziele. Tego chce OPZZ
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA