PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

29 czerwca ruszają rozmowy o porozumieniu społecznym w energetyce

  • Autor: PAP/JP
  • 10 cze 2021 15:43

29 czerwca mają ruszyć rozmowy na temat porozumienia społecznego wokół transformacji energetyki - poinformował wiceminister aktywów Artur Soboń po czwartkowym spotkaniu w ramach Rady Dialogu Społecznego.

29 czerwca ruszają rozmowy o porozumieniu społecznym w energetyce
Wiceminister aktywów Artur Soboń (fot. PTWP/Paweł Pawłowski)
REKLAMA

Głównym tematem czwartkowego posiedzenia zespołów trójstronnych ds. Branży Energetycznej i ds. Branży Węgla Brunatnego w ramach RDS były zasady tworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Jak wyjaśnił Soboń, konkluzją tego spotkania było wyznaczenie na 29 czerwca początku rozmów o porozumieniu społecznym wokół transformacji. Dzień wcześniej mija termin zgłaszania uwag do rządowego planu wydzielenia aktywów węglowych.

Wiceminister zaznaczył, że porozumienie powinno objąć obszar wytwarzania energetyki oraz górnictwa węgla brunatnego, ale - jak dodał - na spotkaniu pojawiły się głosy i sugestie, żeby taką umową objąć całość energetyki, m.in. obszar dystrybucji. Jak podkreślił Soboń, na razie nie jest przesądzone, jak to będzie wyglądało.

Szef Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Brunatnego NSZZ "Solidarność" Wojciech Ilnicki poinformował, że podczas posiedzenia zespołów "padła propozycja ze strony rządu, aby wspólnie negocjować umowę społeczną" dla sektora energetycznego i branży węgla brunatnego.

Ilnicki dodał, że poruszana była m.in. sprawa kopalni Turów w kontekście dołączenia Komisji Europejskiej jako strony do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie tej kopalni.

"Pytaliśmy w tym kontekście o stanowisko polskiego rządu; minister Soboń przekazał, że kopalnia funkcjonuje, a rząd jest przygotowany do porozumienia z Czechami" - powiedział związkowiec. Według Ilnickiego również przedstawiciele zarządu PGE zapewnili, że kopalnia Turów działa i będzie działać. "A więc czekamy dalej i obserwujemy sytuację" - powiedział przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Brunatnego NSZZ "Solidarność".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 29 czerwca ruszają rozmowy o porozumieniu społecznym w energetyce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA