PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

2 maja w Biedronce zapowiedziano strajk włoski

  • Autor: GP/PAP
  • 19 kwi 2017 11:22

Drugi maja to dzień protestu pracowników sieci handlowych. Na pewno będzie protestować Biedronka, NSZZ Solidarność zapowiada też, że strajk obejmie także inne sieci. Forma protestu to strajk włoski.

2 maja w Biedronce zapowiedziano strajk włoski
Sklep Biedronki w Aleksandrowie Kujawskim. (fot. wikimedia.org/GFDL)
REKLAMA

• 2 maja ma trwać strajk włoski w sieciach handlowych w Polsce. Dokładna skala strajku nie jest jeszcze znana, bo związki boją się próby zastraszania pracowników.

• Strajkować będzie na pewno sieć Biedronka.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Strajk włoski to forma sprzeciwu wyrażana nadmierną dbałością o wykonywane obowiązki.

Związki zawodowe w sieciach sklepów handlowych zapowiadają dzień bardzo dokładnego wywiązywania się z obowiązków, czyli tzw. strajk włoski. Wyznaczono datę na dzień 2 maja br., co może być uciążliwe dla każdego, kto na majówkę nie zrobi wcześniejszych zakupów. O planie związkowców informowała Polska Agencja Prasowa (PAP) po uprzednim kontakcie ze strony działacza NSZZ Solidarność Alfreda Bujara.

W strajku mają wziąć udział pracownicy kilku sieci sklepów zagranicznych i jednej polskiej, co pokazuje skalę niezadowolenia pracujących. Bujara nie chciał ujawnić szczegółów, bo jak mówił "dyrekcje sklepów, czy też właściciele, mogliby podejmować próby zastraszania pracowników", aby nie brali udziału w zapowiedzianej akcji.

Jednym z szyldów handlowych, pod którym zastrajkują pracownicy będzie Biedronka. Ten strajk jest pewny i potwierdzony.

Po włosku, czyli z nadmierną uwagą i przywiązaniem do procedur

Forma protestu jaką jest strajk włoski oznacza skrupulatne i drobiazgowe wykonywanie obowiązków służbowych. Praktycznie strajkujący spowalnia proces świadczenia usługi lub produkcji do stopnia jego zahamowania. W przypadku kasjerów w sklepie może oznaczać to na przykład, że będą oni dokładnie sprawdzać wszystkie produkty przed skasowaniem. To może spowolnić ich pracę i sprawić, że klienci będą dłużej stać w kolejkach do kas.

Podwyżki w Biedronce to nie jest marzenie każdego

Związkowcy liczą, że strajk doprowadzi do rozmów i negocjacji z pracodawcami. - Chodzi nam o płace i warunki pracy - powiedział Piotr Adamczak przewodniczący NSZZ Solidarność pracowników Biedronki.

Właściciel sieci sklepów Biedronka, portugalska firma Jeronimo Martins niedawno informowała o podniesieniu wynagrodzeń. Na stanowisku kasjer-sprzedawca minimalna pensja dla rozpoczynającego pracę na pełnym etacie ma wynosić 2450 zł brutto (do tej pory 2300 zł), osoba z trzyletnim stażem może zarobić 2750 zł (wcześniej 2600 zł). Przedstawiciele pracowników skrytykowali jednak ten pomysł, argumentując, że nie wszyscy zyskają na tych zmianach.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 2 maja w Biedronce zapowiedziano strajk włoski

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA