16 maja kolejne rozmowy rządu z górniczymi związkami

- Rozmowy rządu ze związkami dotyczące sposobów poprawy sytuacji polskiego górnictwa mają się odbyć w piątek 16 maja. Premier Donald Tusk zaprosił związkowców do swojej kancelarii w ubiegły poniedziałek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

16 maja kolejne rozmowy rządu z górniczymi związkami

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 maj 2014 9:57


Piątkowe spotkanie w Warszawie ma być kontynuacją ubiegłotygodniowej dyskusji Donalda Tuska z przedstawicielami górniczych central związkowych. 5 maja premier rozmawiał ze związkowcami o trudnej sytuacji branży w Katowicach. Dzień później odbył się tam "szczyt węglowy" - pomyślany jako spotkanie szerszej reprezentacji rządu, związków, szefów spółek węglowych oraz ekspertów.

Związkowcy po spotkaniach z premierem mówili, że w kwestii dalszych uzgodnień są "umiarkowanymi optymistami". Szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik określał rozmowy jako "bardzo merytoryczne". Dwa dni później związkowcy odłożyli do 16 czerwca planowaną pierwotnie na 19 maja związkową demonstrację w Warszawie. Wskazywali, że w ub. poniedziałek premier zapowiedział, że będzie potrzebował ok. 10 dni, aby przygotować się do odpowiedzi na pytania i postulaty strony społecznej.

Czytaj też: Sytuacja wokół górnictwa nieco się uspokoiła


Termin ten upływa w piątek. "Mam nadzieję, że to będzie spotkanie, które choć po części da odpowiedź, czy to tylko gra wyborcza ze strony premiera, rządu i Platformy, czy chodzi o faktyczne rozwiązania problemów" - powiedział Grzesik. "Z naszej strony mają być przedstawiciele wszystkich organizacji związkowych. Nie wiemy, kto - prócz premiera - ma reprezentować rząd. Nie wiemy też, czy w rozmowach ma brać udział ktokolwiek z pracodawców czy ekspertów" - dodał szef górniczej Solidarności.

W poprzednich tygodniach przedstawiciele górniczych central związkowych domagali się zaangażowania Donalda Tuska oraz planu ratunkowego dla całej branży węglowej. 29 kwietnia ok. 10 tys. górników manifestowało na ulicach Katowic. Złożyli wówczas skierowaną do premiera petycję, w której domagali się m.in.: ograniczenia importu węgla spoza UE, nowej strategii dla branży i tzw. ustawy górniczej, długoterminowej strategii dla sektora paliwowo-energetycznego wraz z tworzeniem wspólnych grup kapitałowych w tych branżach, czasowych ograniczeń obciążeń spółek węglowych oraz aktywnych działań przeciw unijnej polityce klimatyczno-energetycznej

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.