12 związków zawodowych wyda wspólne oświadczenie o sytuacji w Orlenie

Pracownicy PKN Orlen nie dostaną w 2013 r. podwyżek wynagrodzeń zasadniczych. Mogą liczyć jedynie na nagrody uznaniowe - średnio w wysokości 1 tys. zł. Związkowcy nie zgadzają się z tymi decyzjami. Dlatego zastanawiają się nad dalszymi krokami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

12 związków zawodowych wyda wspólne oświadczenie o sytuacji w Orlenie

PODZIEL SIĘ


Autor: Damian Baran

12 mar 2013 11:37


- Zawsze osiągaliśmy konsensus. W tym roku niestety nie mogliśmy się dogadać - mówi Ryszard Maliszewski, przewodniczący Międzyzakładowego Branżowego Związku Zawodowego w PKN Orlen. - Decyzja kierownictwa spowoduje realne obniżenie wynagrodzeń.

Maliszewski stwierdza, że w oświadczeniu zawarte będzie wspólne stanowisko 12 związków działających przy PKN Orlen

PKN Orlen poinformował w piątek (8 marca) o swoich postanowieniach w zarządzeniu podpisanym przez prezesa Jacka Krawca. Zgodnie z zakładowym układem zbiorowym pracy - co roku do końca lutego związki zawodowe zobligowane są porozumieć się z pracodawcą w kwestii ustalenia wskaźnika wzrostu wynagrodzeń. Jeśli tak się nie stanie (jak w tym przypadku), wtedy pracodawca może wydać jednostronną decyzję dotyczącą wskaźnika wzrostu wynagrodzeń.

W 2012 r. w wyniku porozumienia obu stron, pracownicy dostali 200 zł podwyżki. Mogli liczyć również na podwyżki uznaniowe - średnio 150 zł miesięcznie i dwie nagrody jednorazowe (łącznie 2400 zł).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.