1,5 tys. pracowników Poczty Polskiej protestowało w czasie weekendu

Pracownicy Poczty Polskiej manifestowali 18 października w Warszawie, przed Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji (MAC). Ogólnopolska akcja miała związek z nowymi zasadami dotyczącymi zatrudnienia i liczenia wynagrodzeń w firmie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

1,5 tys. pracowników Poczty Polskiej protestowało w czasie weekendu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 paź 2014 7:21


"Protestujemy w obronie polskiego rynku pocztowego, żeby pozostał on polski a także w obronie pocztowców, przeciwko wypowiedzeniu układu zbiorowego" - powiedział PAP przewodniczący pocztowej "Solidarności" Bogumił Nowicki. "Złożyliśmy racjonalną propozycję porozumienia, która nie znalazła żadnego odzewu po stronie zarządu. Chcemy, żeby rząd zaczął się interesować wreszcie Pocztą Polską. To jest ostatni solidny polski podmiot, który istnieje na polskim rynku" - podkreślił.

Czytaj też: Poczta Polska: Aby odnieść sukces, wynagrodzenia muszą zostać uzależnione od efektów

Jak szacuje policja pod MAC zebrało się w sobotę ok. godz. 13.00 około 1,5 tys. pocztowców. Ubrani byli w białe kamizelki z napisem "Solidarność Poczty Polskiej", a w dłoniach trzymali flagi z logo Solidarności. Manifestanci zachowywali się spokojnie, organizatorzy dziękowali władzom miasta za szybką zgodę na akcję, a policji za ochranianie jej. Mieli gwizdki i trąbki.

Czytaj też: Aon Hewitt, PWC, Poczta Polska. W tych firmach HR jest najwyższej jakości

Grupa manifestantów niosła transparent z napisem: "Pani Premier pomogła górnikom, może też pomoże Poczty pracownikom". Protestujący zapowiedzieli kolejną manifestację na 18 listopada w Dzień Pocztowca, jeśli nie dojdzie do porozumienia z zarządem Poczty Polskiej.

W sprawie prywatyzacji Poczty Polskiej toczą się rozmowy, choć ostatecznej decyzji jeszcze nie ma. MAC wskazywał w lipcu, że z uwagi na rolę Poczty Polskiej w interesie Skarbu Państwa jest to, aby w przypadku jej prywatyzacji większościowy pakiet pozostał w rękach państwa.

W połowie lipca br. zarząd Poczty Polskiej wypowiedział obowiązujący od 2011 r. Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Od 2015 r. pracodawca chce wprowadzić nowy regulamin wynagradzania. Jak przekonują związkowcy firma zaoszczędziła już na pracownikach ok. 250 mln zł rocznie, mimo to zarząd wprowadził kolejne tury programu dobrowolnych odejść. Pocztowcy przekonują, że rocznie z pocztą rozstawało się ok. 4000 pracowników w wyniku czego ze 102 tys. etatów w 2010 r. dziś pozostało ok. 78 tys.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.