Zmarła Rosalia Mera, założycielka Zary

Najbogatsza Hiszpanka Rosalia Mera, współzałożycielka i była żona właściciela imperium odzieżowego Inditex, zmarła w wieku 69 lat - poinformował szpital San Rafael w mieście La Corunia na północy Hiszpanii.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmarła Rosalia Mera, założycielka Zary

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 sie 2013 10:38


Kobieta trafiła do szpitala po udarze, którego doznała podczas wakacji na Balearach.

Rosalia Mera stworzyła wraz z ówczesnym swym mężem Amancio Ortegą przedsiębiorstwo odzieżowe Inditex. Pierwszy butik Zara otworzyła w 1975 roku w La Corunii, skąd pochodziła. Wkrótce przekształciła firmę w największe na świecie imperium mody z takimi markami jak Massimo Dutti, Oysho i Bershka i sklepami w 85 krajach.

Pierwszy butik Rosalii Mery miał się nazywać Zorba, jednak okazało się, że w pobliżu jest bar o tej samej nazwie, więc właścicielka zmieniła ją na Zara. Powstała sieć tych sklepów specjalizowała się w tańszych wersjach drogich ubrań i formuła ta znakomicie sprawdziła się, doprowadzając do rozkwitu marki.

Określana przez magazyn "Forbes" jako "najbogatsza self-made woman", Mera była właścicielką ponad 30 procent akcji sieci hoteli Room Mate; jej fortuna szacowana była na 6,1 mld dolarów.

W 1986 roku Mera rozwiodła się z Ortegą i w 2004 roku opuściła zarząd firmy Inditex, zachowując 5,05 proc. akcji.

Mera była znaną filantropką; utworzyła po rozwodzie fundację Paideia (po grecku - edukacja) wspierającą dzieci upośledzone; jej syn Marcos urodził się z głębokim porażeniem mózgowym. Inwestowała też w odnawialną energię, firmy prowadzące badania nad lekami na raka i technologie biometryczne.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.