PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zmarł prof. Leszek Żabiński, rektor senior z UE w Katowicach

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 20 wrz 2019 10:24

19 września zmarł prof. dr hab. Leszek Żabiński. Był profesorem honorowym i rektorem seniorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Uczelnia przekazała tę smutną informację 20 września.

Zmarł prof. Leszek Żabiński, rektor senior z UE w Katowicach
Prof. dr hab. Leszek Żabiński (fot. PTWP)
REKLAMA

Zmarły był ekonomistą, ekspertem z zakresu polityki rynkowej. Specjalizował się w teorii rynku i zarządzania marketingowym.

W swojej karierze pełnił szereg ważnych funkcji akademickich. Był rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w latach 2012 - 2016 i prorektorem ds. dydaktyki (1984 - 1987). Na tej uczelni piastował także urząd dziekana wydziału zarządzania (lata 2002 - 2008). Kierował katedrą polityki rynkowej i zarządzania marketingowego (1991 - 2016). Kierował na UE w Katowicach zakładem ekonomiki obrotu towarowego i usług (1984 - 1987).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Poza uczelnią, która go pożegnała komunikatem, był także docentem w Instytucie Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji w Warszawie (1987 - 1991). Pracował w zakładzie Ekonomiki Górnictwa i Regionu w Głównym Instytucie Górnictwa (1993 - 1996).

Kariera naukowa profesora zaprowadziła go także do Rad Naukowych: Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PTE), Polskiego Naukowego Towarzystwa Marketingu i na fotel prezesa Oddziału Katowickiego PTE, którym był w latach 1993 - 2005.

Zasiadał w Komitecie Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk (1999 - 2003) oraz w Sekcji Ekonomiki Górnictwa Komitetu Nauk Górniczych PAN (1993 - 2003).

Był honorowym członkiem Business Centre Club oraz honorowym prezesem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Promował i recenzował wiele rozpraw doktorskich i habilitacyjnych a sam był autorem ponad 350 publikacji z zakresu  marketingu i zarządzania marketingowego, polityki rynkowej, turystycznej i konsumpcji.

Za zasługi dla polskiej nauki został odznaczony: Krzyżami Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Honorową PTE z Wieńcem, Złotą i Srebrną Odznaką „Zasłużony dla Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach”.

"Zachowamy w pamięci Rektorską mądrość, życzliwość i przyjaźń oraz wdzięczność za dzielenie się pasją pracy naukowej i humanistyczną wrażliwością" brzmiał ostatni wers nekrologi, którym UE w Katowicach poinformował o śmierci naukowca. Informacja o żałobnym posiedzeniu Senatu UE oraz pogrzebie zmarłego będą podane w późniejszym terminie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmarł prof. Leszek Żabiński, rektor senior z UE w Katowicach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA