Wojciech Wiewiórowski ponownie będzie GIODO

Sejm wybrał Wojciecha Wiewiórowskiego na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Będzie to jego druga kadencja na tym stanowisku. Na wybór posłów musi jeszcze zgodzić się Senat.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wojciech Wiewiórowski ponownie będzie GIODO

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 lip 2014 12:02


Wiewiórowski był jedynym kandydatem. Podobnie jak w 2010 r. zgłosił go klub PO. W piątkowym głosowaniu poparło go 292 posłów. Przeciw zagłosowało 133, a 12 się wstrzymało.

43-letni Wiewiórowski w czasie swojej kadencji protestował przeciwko umowie ACTA, którą ocenił jako niebezpieczną dla praw i wolności określonych w konstytucji. Po kontrolach poinformował o nieprawidłowościach w spisie powszechnym, a ostatnio - przy wydawaniu Karty warszawiaka (prokuratura umorzyła jednak śledztwo z zawiadomienia GIODO dotyczące dyrektora stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego, trwają natomiast postępowania administracyjne przeciwko stołecznemu ratuszowi i Ministerstwu Finansów). Po wyrokach NSA na przełomie 2013 i 2014 r. GIODO wydał pierwsze decyzje, w których nakazał proboszczom odnotowanie w księdze chrztu aktu apostazji (duchowni się odwołują, w sierpniu pierwsza sprawa trafi do sądu administracyjnego).

Kadencja GIODO trwa cztery lata od momentu złożenia ślubowania. Obecna upływa 4 sierpnia, ale zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych generalny inspektor pełni swoje obowiązki do czasu wyboru następcy. Ta sama osoba nie może być GIODO dłużej niż przez dwie kadencje.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych kontroluje zgodność przetwarzania danych z przepisami ustawy, wydaje decyzje administracyjne i rozpatruje skargi w sprawach wykonania przepisów o ochronie danych osobowych, prowadzi rejestr zbiorów danych i opiniuje akty prawne dotyczące ochrony danych osobowych.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.