×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wiceszefowa KE ds. budżetu Kristalina Georgiewa odchodzi do Banku Światowego

  • Autor: PAP/JS
  • 28 paź 2016 18:12

Wiceszefowa KE ds. budżetu Kristalina Georgiewa odchodzi ze stanowiska; od stycznia będzie prezesem Banku Światowego - poinformowała w komunikacie Komisja Europejska.

Wiceszefowa KE ds. budżetu Kristalina Georgiewa odchodzi do Banku Światowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Bułgarkę w nadzorowaniu unijnego budżetu zastąpi niemiecki komisarz Guenther Oettinger, który teraz odpowiada za gospodarkę cyfrową. Georgiewa starała się o stanowisko sekretarza generalnego ONZ, jednak nie udało się jej go objąć.

"Z wielkim żalem przyjąłem decyzję Kristaliny Georgiewej o rezygnacji z pracy w Komisji Europejskiej. Fakt, że poproszono ją, by została liderem w Banku Światowym, jest potwierdzeniem i uznaniem jej wielu talentów i profesjonalizmu" - oświadczył szef KE Jean-Claude Juncker.

Brukselski portal Politico pisze, że Georgiewa była coraz bardziej sfrustrowana tym, jak KE reagowała na wyzwania takie jak kryzys migracyjny czy Brexit. Miały jej również nie odpowiadać metody pracy bardzo wpływowego szefa gabinetu Junckera, Martina Selmayra.

Komisja przekazała informacje o rezygnacji Georgiewej szefowi Parlamentu Europejskiego Martinowi Schulzowi. Bułgarka będzie zajmowała stanowisko w Brukseli do 31 grudnia. Do tego czasu, zgodnie z wolą Junckera, ma współpracować z Oettingerem.

W UE toczą się końcowe prace nad budżetem na przyszły rok. Projekt, który przedstawiła KE, jest obecnie w negocjacjach pomiędzy państwami członkowskimi a PE. Jeśli w ciągu trzech tygodni nie uda się wypracować porozumienia, konieczna będzie nowa propozycja budżetowa ze strony KE.

W związku z odejściem Georgiewej z funkcji bułgarskie władze będą mogły wyznaczyć kandydata na nowego komisarza. Osoba ta będzie musiała przejść przez całą przewidzianą regulacjami unijnymi procedurę, łącznie z przesłuchaniem przed komisją w Parlamencie Europejskim. O tym, jaką tekę otrzyma nowy reprezentant Bułgarii w KE, zdecyduje Juncker.

Georgiewa miała spore szanse, by objąć w tym roku stanowisko sekretarza generalnego ONZ, jednak ostatecznie na początku października na to stanowisko wybrany został były premier Portugalii Antonio Guterres.

Georgiewa to była ekonomistka Banku Światowego. W poprzedniej kadencji Komisji odpowiadała za pomoc humanitarną. Na obecne stanowisko w Brukseli została mianowana przez bułgarski rząd w ostatnim momencie, po odrzuceniu przez PE pierwszej kandydatki władz w Sofii. Kompetencje, a także płeć sprawiły, że została wysunięta na wysoką funkcję wiceszefowej odpowiadającej za budżet i zasoby ludzkie w KE.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceszefowa KE ds. budżetu Kristalina Georgiewa odchodzi do Banku Światowego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA