Teatr Żydowski w Fabryce Trzciny. Ryszard Markow p.o. dyrektora Ateneum

• Teatr Żydowski będzie w tym sezonie działał w Fabryce Trzciny na warszawskiej Pradze.
• Jak poinformował Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy, p.o. dyrektora teatru Ateneum został Ryszard Markow.
• Biuro Kultury m.st. Warszawy zorganizowało już dwa konkursy na dyrektora stołecznego Teatru Ateneum - jeden z nich został unieważniony, drugi - nie został rozstrzygnięty.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Teatr Żydowski w Fabryce Trzciny. Ryszard Markow p.o. dyrektora Ateneum

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

21 wrz 2016 16:06


Jak mówił na środowym spotkaniu Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy, wobec takiej sytuacji władze miasta jeszcze w lipcu zwróciły się do ministra kultury Piotra Glińskiego o zgodę na powołanie - zgodnie z rekomendacją komisji konkursowej - na dyrektora Teatru Ateneum Ryszarda Markowa, dotychczasowego zastępcę dyrektora d/s administracyjnych tej sceny. Pod koniec sierpnia władze miasta otrzymały z ministerstwa odpowiedź odmowną.

Jak mówił Thun-Janowski, koniec sierpnia to okres, gdy teatry wchodzą w początek nowego sezonu, więc - po skonsultowaniu się z Radą Artystyczną Teatru Ateneum - Ratusz zdecydował się powołać Ryszarda Markowa na stanowisko p.o. dyrektora Ateneum, a kierownictwo artystyczne placówki powierzyć Arturowi Tyszkiewiczowi.

Thun-Janowski podkreślił, że komisji konkursowej podobał się program artystyczny Tyszkiewicza, który także startował w konkursie na dyrektora, ale nie udało mu się przekonać komisji, że będzie potrafił przeprowadzić teatr przez czekający tę placówkę generalny remont. Stąd - jak mówił Janowski - przyjęte rozwiązanie. Dodał, że stosowne zarządzenie zostało w środę opublikowane, więc już od środy Ryszard Markow sprawuje powierzoną mu funkcję.

Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej przewiduje możliwość, że teatrem kieruje p.o. dyrektora, ale przez ograniczony okres czasu - jeden sezon artystyczny. "Będziemy najprawdopodobniej organizowali w styczniu 2017 roku kolejne postępowanie konkursowe, w którym będziemy chcieli wyłonić dyrektora tej placówki" - powiedział Thun-Janowski.

Podczas środowego briefingu przedstawiono też sytuację Teatru Żydowskiego, który od czerwca pozbawiony jest wstępu do swojej dotychczasowej siedziby na placu Grzybowskim.

Ryszard Markow (fot. markowy.com/facebook) Ryszard Markow (fot. markowy.com/facebook)

Miejsce to Teatr Żydowski wynajmował od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów (TSKŻ) w Polsce, które w październiku 2015 r. sprzedało budynek firmie Ghelamco. Plany dewelopera zakładają zburzenie budynku, na jego miejscu wybudowanie biurowca, a także nowej sceny Teatru Żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.