PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Swetosław Kostow stracił stanowisko dyrektora BNR

  • Autor: PAP/AT
  • 18 paź 2019 11:18

Pięcioosobowa Rada Mediów Elektronicznych (SEM) jednomyslnie podjęła decyzję o zwolnieniu wybranego trzy miesiące temu Swetosława Kostowa ze stanowiska dyrektora generalnego bułgarskiego radia publicznego (BNR).

REKLAMA

SEM nadzorująca pracę bułgarskich mediów elektronicznych i wybierająca szefów telewizji i radia publicznych, wszczęła procedurę zwolnienia dyrektora po głośnym skandalu z wyłączeniem radia na pięć godzin 13 września br.

Wyłączenie wszystkich nadajników było wydarzeniem bezprecedensowym, do jakiego nie doszło nigdy wcześniej w prawie 100-letniej historii radia; nastąpiło po konflikcie Kostowa z redakcją głównego programu Horizont. Dzień przed wyłączeniem postanowiono zwolnić znaną prowadzącą Sylwię Welikową, która od 15 lat w radiu publicznym zajmowała się resortem sprawiedliwości. Miała ona prowadzić poranny blok w Horizoncie w dniu wyłączenia. Nikt jej nie chciał zastąpić i najłatwiejszą decyzją okazało się wyłączenie anten.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Po nagłośnieniu skandalu do radia wkroczyła prokuratura, która stwierdziła, że nie było technicznych przyczyn wyłączenia. Jednocześnie Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (DANS) wyraziła zaniepokojenie pięciogodzinnym milczeniem publicznego radia. Podkreśliła, że jest ono częścią systemu bezpieczeństwa narodowego i wyłączenie nadajników stworzyło poważne zagrożenie, gdyż radio ma m.in. za zadanie informować społeczeństwo o klęskach żywiołowych i innych poważnych niebezpieczeństwach.

Skandal odbił się szerokim echem nie tylko w Bułgarii, lecz i w UE. Kostowa krytykowano za próbę cenzury; według nieoficjalnych informacji (oficjalnych nie ma) usunął on dziennikarkę za jej zbyt krytyczny stosunek do kandydata na prokuratora generalnego Iwana Geszewa. Przeciw próbie usunięcia Welikowej ostro zaprotestowała międzynarodowa pozarządowa organizacja Reporterzy bez Granic (RsF).

W radiu, w którym protesty przeciw kierownictwu i w obronie kolegów mają swoją ponad 25-letnią tradycję, odbyło się kilka protestów z żądaniem zwolnienia dyrektora generalnego. Zebrano ponad 100 podpisów poparcia dla Welikowej, którą zresztą przywrócono do pracy jeszcze w dniu zwolnienia po ingerencji premiera Bojko Borisowa. Borisow potępił nieudolne jego zdaniem działania kierownictwa radia, określając je jako sabotaż przeciw rządowi.

Z radia odszedł tymczasem szef programu Horizont.

Rada Mediów Elektronicznych mianowała na tymczasowego szefa radia Antona Mitowa, obecnie dyrektora sekcji archiwalnej. Obowiązki szefa radia będzie pełnić przez trzy miesiące do czasu wyboru nowego dyrektora generalnego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Swetosław Kostow stracił stanowisko dyrektora BNR

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA