PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Stanisław Głuszek nowym rektorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

  • Autor: PAP/AT
  • 4 cze 2020 13:13

Prof. Stanisław Głuszek, dotychczasowy prorektor ds. medycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach został rektorem tej uczelni w kadencji 2020-2024. Nowego rektora w czwartkowym głosowaniu wybierało stuosobowe Kolegium Elektorów.

Stanisław Głuszek nowym rektorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego
Stanisław Głuszek (fot. ujk.edu.pl)
REKLAMA

Na prof. Stanisława Głuszka głosowało 58 elektorów, jego konkurenta dr hab. Michała Arabskiego, prorektora ds. nauki UJK, poparło 42.

"Wyniki głosowania przyjmuję jako mandat, który stawia przede mną bardzo duże wyzwania, żeby przynajmniej powtórzyć, albo powiększyć sukcesy mojego poprzednika. Traktuję to także jako zobowiązanie do bardzo aktywnej pracy w różnych dyscyplinach" - powiedział po ogłoszeniu wyników głosowania Głuszek. Dodał, że "to jest podstawa do tego, aby uczelnia zaistniała wyżej w rankingach naukowych".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Jeśli ten warunek zostanie spełniony, nasz uniwersytet będzie miał jeszcze większy prestiż, niż obecnie" - dodał nowy rektor UJK.

"Mimo porażki, poparcie 42 elektorów traktuję jako solidny mandat zaufania. Cieszę się, że wybory odbyły się w atmosferze demokracji akademickiej. Przyjmuję wynik, ciesząc się jednocześnie z poparcia, który uzyskałem" - podkreślił Michał Arabski.

W pierwszej turze, która odbyła się we wtorek, Głuszek uzyskał 39 głosów, Arabski 31, a na dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych dr hab. Barbarę Gawdzik głosowało 30 osób.

Druga tura wyborów, podobnie jak i pierwsza, odbyła się z zachowaniem nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa. Głosowanie odbyło się w tradycyjny sposób, ale wszyscy głosujący byli w maskach i rękawiczkach, mieli też swoje długopisy. Zostali rozlokowani w trzech dużych salach, w odpowiedniej odległości od siebie.

Obecny rektor uczelni prof. Jacek Semaniak nie mógł startować w wyborach, bo według ustawy o szkolnictwie wyższym, funkcję rektora można sprawować tylko przez dwie kolejne kadencje. "To pierwsze w historii uniwersytetu wybory, w których było trzech kandydatów. Różnice w programach, dosyć ostra kampania wyborcza do ostatniej chwili. W tej chwili trzeba zapomnieć o kampaniach, różnicach zdań. Teraz trzeba działać wspólnie pod wodzą nowego rektora uczelni" - zaznaczył Semaniak.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stanisław Głuszek nowym rektorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA