PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Sąd oddalił apelację o przywrócenie do pracy byłego prezesa stadniny w Michałowie

Sąd Okręgowy w Kielcach oddalił apelację byłego prezesa stadniny koni arabskich w Michałowie (Świętokrzyskie), Jerzego Białoboka, o przywrócenie do pracy. Sąd odwoławczy podzielił ustalenia sądu I instancji uznające, że stosunek pracy rozwiązano w prawidłowy sposób - w konsekwencji były prezes nie wróci na stanowisko w stadninie. Wtorkowy wyrok jest prawomocny.

  • Autor: PAP/AKC
  • 11 cze 2019 10:48
Sąd oddalił apelację o przywrócenie do pracy byłego prezesa stadniny w Michałowie
Jerzy Białobok, były prezes stadniny koni arabskich w Michałowie (fot. Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0)
REKLAMA
  • Istotą sporu było ustalenie, jaka umowa o pracę wiązała b. prezesa ze spółką, a w związku z tym - trybu, w jakim można było ją rozwiązać.
  • Sąd odwoławczy uznał apelację Białoboka za nieuzasadnioną i w pełni podzielił ustalenia sprawy, dokonane przez sąd I instancji oraz ich ocenę prawną. 
  • Wtorkowy wyrok jest prawomocny.

W ocenie Sądu Rejonowego w Jędrzejowie, który rozpatrywał sprawę w I instancji, umowa o pracę jaką Białobok zawarł w 1997 r. obejmowała zatrudnienie na czas pełnienia funkcji prezesa zarządu - dyrektora spółki. W takim przypadku stosunek pracy ulega rozwiązaniu na skutek odwołania członka zarządu lub jego rezygnacji.

W sprawie, która toczyła się przed jędrzejowskim sądem, pełnomocnik Białoboka wniósł o przywrócenie b. prezesa do pracy na poprzednich warunkach. Początkowo w pozwie znalazło się także żądanie o odszkodowanie dla b. prezesa za czas pozostawania bez pracy, ale cofnięto je.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Proces o przywrócenie do pracy b. prezesa stadniny w Janowie Podlaskim

W apelacji b. prezes stadniny i jego pełnomocnik wskazali, że sąd niższej instancji błędnie przyjął, iż zatrudnienie wiązało się z umową zawartą na czas wykonania określonej pracy i można było ją rozwiązać w trybie, w jakim to uczyniono.

Białobok pełnił funkcję prezesa i dyrektora spółki Stadnina Koni Michałów od połowy 1997 r. 19 lutego 2016 r. został zdymisjonowany przez prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych (której podlegała wówczas stadnina); dymisje otrzymali również wieloletni prezes stadniny w Janowie Podlaskim, Marek Trela i inspektor ds. hodowli koni w Agencji, Anna Stojanowska. Jako powód zwolnienia podano m.in. utratę zaufania i niegospodarność.

Czytaj też: Maciej Paweł Grzechnik odwołany ze stanowiska prezesa Stadniny Koni w Michałowie

Zwolnienie prezesów spotkało się z oburzeniem środowiska hodowców koni w kraju i za granicą, wiele krytycznych głosów padło ze strony polityków opozycji i mediów. O przywrócenie Białobka na stanowisko zwrócili się w 2016 r. w liście do ówczesnej premier Beaty Szydło samorządowcy z Ponidzia. Podkreślili w nim m.in., iż były szef stadniny "położył gigantyczne zasługi na rzecz rozkwitu" michałowskiej stadniny.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sąd oddalił apelację o przywrócenie do pracy byłego prezesa stadniny w Michałowie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA