PARTNERZY PORTALU

Rzecznik praw obywatelskich odwołał swoją zastępczynię Hannę Machińską

  • Autor: PAP/JP
  • 7 gru 2022 17:51

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek podjął decyzję o odwołaniu z dniem 31 grudnia 2022 r. Hanny Machińskiej z funkcji zastępcy RPO. Od początku 2023 r. nowym zastępcą Rzecznika zostanie dr hab. Wojciech Brzozowski z Uniwersytetu Warszawskiego - poinformowało w środę Biuro RPO.

Rzecznik praw obywatelskich odwołał swoją zastępczynię Hannę Machińską
Była już zastępczyni rzecznika praw obywatelskich Hanna Machińska (fot. PAP/Piotr Nowak)
REKLAMA

Machińska jest zastępcą RPO od 26 września 2017 r. Powołał ją poprzedni rzecznik Adam Bodnar. W ramach Biura RPO Machińska była odpowiedzialna m.in. za nadzór na Zespołem Krajowego Mechanizm Prewencji, Zespołu ds. Wykonywania Kar i Wydziałem ds. Współpracy Międzynarodowej.

Czytaj też: Firmy szykują listy zwolnień. Już wiadomo, którzy pracownicy pójdą na pierwszy ogień

Machińska w 1973 r. ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1973 r. pracowała na tym wydziale. Tytuł naukowy doktora uzyskała w 1978 r. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Warszawskim w Katedrze Logiki i Argumentacji Prawniczej. W latach 1991-2002 pracowała w Centrum Europejskim UW, a w latach 2002-2010 pełniła funkcję dyrektora Biura Informacji Rady Europy, a od 2011 r. do 3 marca 2017 r. była dyrektorką Biura Rady Europy.

W środowym komunikacie Biura Rzecznika przekazano, że jednocześnie Marcin Wiącek podjął decyzję o powołaniu z dniem 1 stycznia 2023 r. dr hab. Wojciecha Brzozowskiego, prof. UW, na stanowisko zastępcy RPO.

Czytaj też: Kobietę w ciąży też można w Polsce zwolnić i to całkowicie legalnie

Nowy zastępca RPO jest doktorem habilitowanym nauk prawnych (2017 r.), profesorem Uniwersytetu Warszawskiego (od 2020 r.), kierownikiem Zakładu Prawa Wyznaniowego na Wydziale Prawa i Administracji UW (od 2017 r.) i członkiem Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2020-2023. Na UW prowadzi wykłady z praw człowieka.

"Specjalizuje się w prawach człowieka, prawie konstytucyjnym i wyznaniowym. Jest autorem ponad stu publikacji w renomowanych wydawnictwach krajowych i zagranicznych, w tym monografii poświęconych bezstronności światopoglądowej władz publicznych oraz niezależności konstytucyjnego organu państwa. Jest także współautorem cieszącego się powodzeniem podręcznika do praw człowieka" - poinformowało Biuro Rzecznika.

Brzozowski w latach 2013-2017 był też zatrudniony na stanowisku eksperta ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu. W 2022 r. został natomiast powołany przez RPO do składu Komitetu Ekspertów Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rzecznik praw obywatelskich odwołał swoją zastępczynię Hannę Machińską

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA